Aktualności

 Partnerstwo SDGs  Konferencja „Nadzieja w czasach niepewności”, która odbyła się 28 września w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, była wydarzeniem zamykającym 9. edycję programu Eco-Miasto. Stała się też okazją do wysłuchania dyskusji na temat środowiskowych, społecznych i gospodarczych aspektów rozwoju polskich miast i przełożenia tych działań na rozwiązanie aktualnych problemów — w tym ekonomicznych i ekologicznych.  Czytaj więcej »
 Partnerstwo SDGs  Zwieńczeniem konferencji „Nadzieja w czasach niepewności”, która odbyła się 28 września 2022 w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, było ogłoszenie laureatów tegorocznej edycji konkursu Eco-Miasto. Spośród nadesłanych zgłoszeń jury wyłoniło zwycięzców w pięciu kategoriach konkursowych, w każdej z nich osobno dla miast powyżej oraz poniżej 100 tysięcy mieszkańców. Ostatecznie, w 9. edycji konkursu przyznano dziewięć nagród — w kategorii Gospodarka Wodna, przyznano tylko jedną nagrodę oraz pięć wyróżnień. Czytaj więcej »
 UNEP  Kiedy 70 lat temu powstawała technologia umożliwiająca wytwarzanie plastiku na masową skalę, nie opracowano nawet koncepcji dla przetwarzania jego odpadów. Przewiduje się, że globalna łączna (od 1950r.) produkcja tworzyw sztucznych wzrośnie z 9,2 mld ton w 2017 r. do 34 mld ton w 2050 r1. Aż 75% całego wyprodukowanego do dzisiaj plastiku stało się odpadem (25% pozostaje w użyciu), z czego jedynie 9% poddane zostało recyklingowi2 , a większość pozostałej części trafiła do spalarni i do... środowiska. Ponieważ problem plastikowych odpadów urósł dziś do rozmiarów globalnego kryzysu, w marcu 2022, podczas piątego Zgromadzenia ONZ ds. Środowiska (UNEA-5) państwa przyjęły rezolucję wzywającą do jego zakończenia. Nawiązując do jej postanowień, UNEP/GRID-Warszawa inauguruje inicjatywę #EndPlasticPollution. Czytaj więcej »
 Partnerstwo SDGs  Finałową Galę projektu Ecocraft trudno nazwać jedynie ostatnim etapem ciekawego konkursu. Wydarzenie 13 września w Krakowie towarzyszące Festiwalowi im. Stanisława Lema było przede wszystkim spotkaniem przedstawicieli odpowiedzialnych społecznie przedsiębiorstw z młodymi osobami, których łączy zainteresowanie technologią i ekologią. Gala stanowiła podsumowanie konkursu przeprowadzanego już drugi raz. Wsparcia mentorskiego dla wydarzenia udzieliło UNEP/GRID–Warszawa oraz Instytut Polska Przyszłość im. Stanisława Lema. Czytaj więcej »
 UNEP  Konferencja programu Climate Leadership „Dlaczego Klimat?” organizowana przez UNEP/GRID-Warszawa, odbyła się w środę 14 września 2022 w Varso Place. Przedstawiciele instytucji międzynarodowych, ambasad, biznesu oraz eksperci rozmawiali o działaniach w kontekście globalnych wyzwań kryzysu klimatycznego. Czytaj więcej »
 UNEP  "Powietrze, którym się dzielimy" — to temat tegorocznego Międzynarodowego Dnia Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba, ustanowionego dwa lata temu przez ONZ. Odtąd, 7 września jest dniem podnoszenia świadomości na temat wpływu jakości powietrza na nasze życie. Czytaj więcej »
 GRID  Zakończył się projekt EO4GEO, rozpoczęty w styczniu 2018 roku, dofinansowany ze środków Erasmus+ w ramach partnerstw wielostronnych na rzecz współpracy dla rozwoju umiejętności sektorowych (tzw. Sector Skills Alliance). Konsorcjum realizujące projekt zebrało 25 partnerów z 13 europejskich państw, przedstawicieli ośrodków nauki, sektora prywatnego i publicznego, organizacji specjalizujących się w edukacji w zakresie zastosowań informacji przestrzennej oraz danych satelitarnych. Czytaj więcej »
 Partnerstwo SDGs  Już 28 września 2022 roku w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się coroczna konferencja, organizowana w ramach Programu Eco-Miasto – wspólnej inicjatywy UNEP/GRID-Warszawa oraz Ambasady Francji w Polsce, który w tym roku ma swoją 9. edycję. Czytaj więcej »
 GRID  Dzień, w którym ludzkość zużyła całą pulę zasobów, jakie Ziemia może odbudować w ciągu 365 dni, wypada w tym roku 28 lipca. W ten sposób, jako globalna populacja właśnie wykorzystaliśmy roczny budżet odnawialnych zasobów naszej planety. Jednak nasza aktywność nie ustaje z tym dniem, dlatego przez resztę roku 2022 będziemy czerpać z planetarnych rezerw słodkiej wody, żyznych gleb, lasów oraz łowisk, tak jakby były niewyczerpywalne. Zapominamy, że Ziemia jest jedna, i że tempo korzystania z ziemskich zasobów musi być zestrojone z tempem ich regeneracji. Nie można jednocześnie „zjeść” Ziemi i „mieć” Ziemi. Czytaj więcej »
 GRID  Zapraszamy na Konferencję Wodną: Retencja na terenach górskich, która odbędzie się 29 czerwca o godz. 9:00 w Żywcu. To już druga konferencja organizowana w ramach Koalicji Dbamy o wodę – inicjatywy firm Żywiec Zdrój i Grupa Żywiec na rzecz budowania partnerstwa podmiotów publicznych, prywatnych oraz pozarządowych w trosce o ochronę zasobów wodnych Żywiecczyzny. Czytaj więcej »
Nawiąż współpracę v
UTRZYMAJ
KONTAKT
Zapisz się do naszego newslettera.
Wysłanie formularza oznacza
akceptację warunków newslettera.

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa | tel. +48 22 840 6664 | e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 | REGON: 001361852-00037 | KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 2022