W połowie czerwca blisko 120 uczniów i nauczycieli ze szkół w całej Polsce, zaangażowanych w realizację międzynarodowego, badawczo-edukacyjnego Programu GLOBE, spotkało się w okolicach Rucianego-Nidy na seminarium zorganizowanych pod hasłem „Klimat, Woda, Las”. Tegoroczne GLOBE Games były wyjątkowe, bowiem przez cały 2017 roku świętujemy 20-lecie obecności Programu GLOBE w Polsce.

Tradycyjnie, główną częścią seminarium była gra terenowa. Uczestnicy podzieleni na patrole, wspólnie pokonywali pieszo kilkukilometrowe trasy, badając i poznając mazurski klimat oraz przyrodę. Zajęcia prowadzone były przez naukowców z Wydziału Biologii oraz Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (członków Rady Naukowej Programu GLOBE), pracowników Nadleśnictwa Maskulińskiego oraz uczniów Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie. Gościem specjalnymi wydarzenia byli Brian A. Campbell, ekspert Amerykańskiej Agencji Kosmicznej (NASA). Podczas warsztatów Brian pokazał uczniom, jak obserwować niebo, zbierając dane o zachmurzeniu, które na co dzień w swojej pracy wykorzystują naukowcy z NASA, oraz jak porównywać wyniki tych obserwacji z odczytami z satelitów meteorologicznych.

Warsztaty GLOBE Games 2017 zostały zorganizowane jako element realizacji międzynarodowego, edukacyjno-badawczego Programu GLOBE. Jego celem jest podnoszenie umiejętności badawczych młodzieży w zakresie przedmiotów przyrodniczych oraz kształtowanie świadomości ekologicznej i wzmocnienie zaangażowania w ochronę środowiska.

Partnerami tegorocznej edycji GLOBE Games byli Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki, Polpharma oraz International Paper Kwidzyn. Realizację wydarzenia wsparły także sieć handlowa Biedronka spółki Jerónimo Martins Polska oraz Coca-Cola HBC Polska. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Ruciane-Nidy.