W dniach 5, 6 oraz 9 kwietnia zorganizowaliśmy i poprowadziliśmy wiosenne warsztaty edukacyjne „Czy drzewa sprawdzają prognozę pogody?”. Do społeczności GLOBE dołączyło w ciągu trzech dni blisko 100 uczniów i uczennic z kwidzyńskich szkół! Warsztaty zorganizowane zostały w ramach współpracy Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz firmy International Paper Kwidzyn, która wspiera wdrażanie Programu GLOBE w regionie. Głównym celem inicjatywy jest zachęcenie dzieci i młodzieży z kwidzyńskich szkół do włączenia się w badanie i monitorowanie jakości lokalnego środowiska. 

Jakie gatunki drzew rosną w parku obok szkoły? Jaką wysokość ma najwyższe z nich? Jak szybko rozwijają się rośliny na wiosnę? Czy pogoda ma wpływ na ten proces? Jak prowadzić obserwacje meteorologiczne? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi w trakcie zajęć z dziećmi i młodzieżą z Kwidzyńskich Szkół Społecznych, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego oraz Szkoły Podstawowej nr 4.

Pogoda nam sprzyjała, dzięki czemu w trakcie zajęć terenowych mogliśmy cieszyć się słońcem. Uczyliśmy się, jak prowadzić obserwacje fenologiczne (czyli badania wpływu pogody na tempo rozwoju roślin). Uczniowie mieli też okazję sprawdzić swoje umiejętności rozpoznawania chmur. Przećwiczyliśmy również sposób raportowania zbieranych w Programie GLOBE danych przyrodniczych, tak by mogli z nich korzystać naukowcy z całego świata. Wykonane podczas warsztatów obserwacje zachmurzenia zostały od razu przesłane na serwer Amerykańskiej Agencji Kosmicznej (NASA) za pomocą aplikacji GLOBE Observer.

Warsztaty były również okazją do inauguracji konkursu fotograficznego „Barwy Kwidzyn”. Zaprosiliśmy młodych fotografów do zaprezentowania na zdjęciach przyrodniczych osobliwości swojego miasta, a także uchwycenia w kadrze swoich kolegów i koleżanki, prowadzących badania i obserwacje kwidzyńskiej przyrody. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi jeszcze w tym roku szkolnym.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z warsztatów (fot. Centrum UNEP/GRID-Warszawa).

Uczennice Kwidzyńskich Szkół Społecznych mierzą wysokość drzew z wykorzystaniem chyłomierza
Obserwacje zachmurzenia? Tylko z aplikacją GLOBE Observer!
Klatka meteorologiczna przy Społecznej Szkole Podstawowej
Badania biometryczne drzew wokół Szkoły Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego
Zdjęcia zachmurzenia to ważny element obserwacji meteorologicznych