Celem trzeciej edycji akcji jest promowanie wiedzy o efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. Jak wskazuje Małgorzata Konkol, koordynatorka projektu, kampania skierowana jest w szczególności do mieszkańców domów jednorodzinnych.

- Z danych GUS wynika, że ponad połowa naszych rodaków mieszka w domach jednorodzinnych. Większość z nich jest nieefektywnie ocieplona. To zaś wpływa na istotne utraty energii - mówi M. Konkol.

Do problemu efektywności energetycznej dokłada się także emisyjność związana z ogrzewaniem domów mieszkalnych. Według danych Inspekcji Ochrony Środowiska (Państwowy Monitoring Środowiska, PIB, Warszawa 2014 r.), za przekroczenie dopuszczalnego poziomu pyłu PM10 w powietrzu w blisko 90-ciu procentach odpowiada Indywidualne ogrzewanie budynków. Powodem tego są przede wszystkim przestarzałe kotły grzewcze oraz stosowanie niskiej jakości paliwa.

Kampania "Ekoprezent - zrób prezent sobie i środowisku" to akcja o charakterze edukacyjnym. Najnowsza edycja, pod hasłem "Ekologiczny dom", zainspiruje do odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób efektywnie zarządzać energią w domu. Jak zapewnia Małgorzata Konkol, kampania będzie widoczna we wszystkich rodzajach mediów: w internecie, prasie, radiu i telewizji. Dodaje, że "Ekoprezent" zagości także kontekstowo w jednym z popularnych seriali. - Zachęcamy wszystkich do uważnego śledzenia perypetii bohaterów serialu "Barwy szczęścia". Będziemy także obecni w porannych programach śniadaniowych oraz w krótkich audycjach radiowych - zapowiada M. Konkol.

Swoją najnowszą kampanią, Centrum UNEP/GRID-Warszawa chce przede wszystkim dostarczyć Polakom fachowej wiedzy, ale też zainspirować do przemyśleń na temat wpływu każdego z nas na środowisko. - Liczymy nie tylko na refleksję, ale także na działania. Istnieje wiele możliwości poprawienia efektywności energetycznej domu i zmniejszenia jego emisyjności. Jedną z nich jest termomodernizacja, która zmniejsza zużycie energii cieplnej. To doskonały sposób, aby zrobić prezent środowisku oraz samemu sobie, bo kto nie chciałby oddychać czystszym powietrzem i ponosić mniejsze koszty zużycia energii? - przekonuje Małgorzata Konkol.