GRID

 GRID  Zapraszamy na Konferencję Wodną: Retencja na terenach górskich, która odbędzie się 29 czerwca o godz. 9:00 w Żywcu. To już druga konferencja organizowana w ramach Koalicji Dbamy o wodę – inicjatywy firm Żywiec Zdrój i Grupa Żywiec na rzecz budowania partnerstwa podmiotów publicznych, prywatnych oraz pozarządowych w trosce o ochronę zasobów wodnych Żywiecczyzny. Czytaj więcej »
 GRID  Rozpoczęła się druga edycja Hackathonu Ecocraft—projektu, który ma za zadanie wprowadzić do gry Minecraft prośrodowiskowe komponenty. Swoich sił w dwudniowym wyzwaniu mogą próbować osoby dorosłe, które potrafią programować w języku Java oraz rozumieja potrzebę włączenia pro-ekologicznego myślenia do naszego funkcjonowania w świecie. By dołączyć do Hackathonu, należy zarejestrować kilkuosobowy zespół i wykonać zadanie rekrutacyjne. Czytaj więcej »
 GRID  Zapraszamy do lektury 9. wydania Newslettera EO4GEO, zawierającego przegląd aktualności z realizacji projektu. Czytaj więcej »
 GRID  Centrum UNEP/GRID-Warszawa zaprasza do udziału w międzynarodowej kampanii "Zostań obserwatorem drzew". Kampania rozpoczyna się 22 kwietnia, w Dzień Ziemi, i potrwa do 22 maja, czyli Międzynarodowego Dnia Bioróżnorodności. Przez cały miesiąc lub w dowolnym jego memencie, każdy może się włączyć w tworzenie globalnej mapy wszystkich drzew świata. Mapa jest opracowywana na podstawie danych zbieranych przez wolontariuszy z ponad 120 krajów na świecie i ma szansę stać się przydatnym zasobem w pracach klimatologów z NASA. Czytaj więcej »
 GRID  Drzewa są zielonym kapitałem miast. Zwiększają walory estetyczne przestrzeni, ograniczają gwałtowny spływ wód opadowych i zmniejszają ryzyko podtopień. Ich obecność wpływa też na lokalny klimat i jakość powietrza. Tylko czy zdajemy sobie z tego sprawę? Czytaj więcej »
 GRID  Po zeszłorocznej premierze naszego nowego formatu, kilkunastu rozmowach z ekspertami, pracownikami organizacji pozarządowych i aktywistami, a także kilkoma późniejszymi nagraniami bonusowymi, przyszedł czas na kontynuację naszego podcastu “Kwadrans z klimatem”. Czytaj więcej »
 GRID  16 Cel Zrównoważonego Rozwoju Agendy 2030 brzmi: promować pokojowe i inkluzywne społeczeństwa, zapewnić wszystkim ludziom dostęp do wymiaru sprawiedliwości oraz budować na wszystkich szczeblach skuteczne i odpowiedzialne instytucje, sprzyjające włączeniu społecznemu.   Jako część rodziny Organizacji Narodów Zjednoczonych wyrażamy solidarność z narodem ukraińskim w tym trudnym momencie historii. ONZ w pełni popiera suwerenność, niezależność i integralność terytorialną Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.  Czytaj więcej »
 GRID  „Gotowi na 2030?” – pod takim hasłem 15 lutego została zainaugurowana kolejna edycja programu Eco-Miasto. Celem programu jest popularyzacja idei zrównoważonego rozwoju miast w Polsce. Organizatorzy: Ambasada Francji w Polsce i Centrum UNEP/GRID-Warszawa, realizują ją poprzez warsztaty regionalne, prowadzenie geoportalu, konferencję i konkurs, w którym samorządy prezentują swoje pro-środowiskowe projekty miejskie. Do 15 maja 2022 miasta mogą zgłaszać nowe projekty w 9. edycji konkursu na stronie www.eco-miasto.pl. Czytaj więcej »
 GRID  Coraz mniej drzew rośnie w polskich miastach. Statystyki mówią, że o 17% więcej ich wycinamy niż sadzimy. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest brak świadomości na temat korzyści, jakie daje zieleń miejska.  Drzewa są dobrodziejstwem i zielonym kapitałem naszych miast. Dostarczają surowców, jak drewno czy kompost, regulują klimat, ograniczają gwałtowny spływ wody opadowej i ryzyko podtopień, poprawiają jakość powietrza, poprawiają estetykę miast i tworzą warunki do uprawiania sportu i rekreacji. A jednak to naturalne bogactwo z każdym rokiem topnieje. Nie mając pełnej świadomości korzyści, jakich dostarczają drzewa, mamy tendencję do skupiania uwagi na kosztach ich utrzymania. Ponieważ koszty te są dobrze znane, a korzyści jedynie częściowo, prosty rachunek ekonomiczny często błędnie wskazuje na nieopłacalność drzew. Działania podejmowane do tej pory, odwoływały się do potrzeby zachowania terenów zieleni. Były one jednak nieskuteczne, poniewaz nie zostały poparte argumentem ekonomicznym. Odpowiedzią na to wyzwanie jest projekt „Od drzewa do miasta – laboratorium wiedzy o zieleni miejskiej”, zakładający zwiększanie świadomości ekologicznej poprzez akcentowanie korzyści ekonomicznych z utrzymania miejskich drzew. Czytaj więcej »
 GRID  Międzynarodowy Dzień bez Elektrośmieci obchodziliśmy w Polsce 13 października, jednak nasza kampania trwa nadal. Tym razem wraz z ElektroEko - Organizacją Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. przygotowaliśmy narzędzie edukacyjne, które pomoże Wam poszerzyć wiedzę o elektrośmieciach. Przed Wami Laboratorium Profesora Elektro, czyli wirtualny pokój zagadek (escape room), w którym gracz musi zdobyć niezbędne informacje i wykorzystać je podczas końcowego testu. Sprawdź się! Czytaj więcej »
Nawiąż współpracę v
UTRZYMAJ
KONTAKT
Zapisz się do naszego newslettera.
Wysłanie formularza oznacza
akceptację warunków newslettera.

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa | tel. +48 22 840 6664 | e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 | REGON: 001361852-00037 | KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 2022