Dzięki rozszerzeniu bezpłatnej gry mobilnej ich użytkowanicy po raz kolejny mogą przenieść się na karpackie hale i wcielić w rolę bacy - wypasać owce, zbierać punkty i poznawać przyrodę górskich pastwisk.

Wypasione Owce to zręcznościowa gra mobilna, która zabiera graczy wprost na karpackie hale. Pierwsza wersja aplikacji powstała 3 lata temu we współpracy Centrum UNEP/GRID-Warszawa ze spółką Globe IT. W tym samym duecie została teraz poszerzona o nowy etap.

Obok 12 małopolskich hal, dostępnych już w poprzednim wydaniu, pojawiły się 3 kolejne – położone w województwie śląskim. Do będącej przewodnikiem po halach Małopolski Krystyny Czubówny dołączył lektor ze Śląska, którego melodyjna gwara przenosi w świat tamtejszych Karpat. Nowe plansze powstały ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach projektu „Karpaty Łączą – Tradycyjne Pasterstwo”.

Gra umożliwia lepsze poznanie regionu karpackiego oraz kultury pasterskiej. Podczas rozgrywki poznaje się zasady wypasu owiec, wczuwając się w rolę pasterza z polskiej części Karpat, który musi zapewnić swojemu stadu owiec pożywienie, chronić je przed drapieżnikami, a także w odpowiedni sposób gospodarować halą. Zmaganiom i walce o jak najlepszy wynik towarzyszyć będzie Krystyna Czubówna, która wcieliła się w rolę przewodnika oraz komentatora poczynań gracza.

Gra Wypasione Owce ma kilka poziomów, a każdy z nich wiąże się z odwiedzeniem przez gracza innej hali. Poszczególne hale, tak w rzeczywistości, jak i w tej grze, różnią się od siebie. Każda z nich odnosi się do konkretnego miejsca w Karpatach, gdzie prowadzony jest wypas owiec. W miejscach tych można znaleźć bacówkę, a w okresie wypasu - od maja do października - spotkać bacę z owcami, a także zasmakować wspaniałych regionalnych przysmaków wytwarzanych z owczego mleka.

Odwiedzając śląskie hale podczas gry można przenieść się na nowy geoportal projektu Karpaty Łączą – Tradycyjne Pasterstwo i dowiedzieć się więcej o tych miejscach. Aplikacja dostępna jest do darmowego pobrania w serwisach Google Play oraz Apple App Store.