Które miasto jest liderem pod względem projektów zgłoszonych w Konkursie Eco-Miasto? Jaki region Polski musi jeszcze zgłębić tematykę zrównoważonego rozwoju miast? Jakie są obecnie trendy w dziedzinie poprawy jakości życia mieszkańców w dobie walki z kryzysem klimatycznym? Te i inne informacje znajdziecie w Geoportalu Eco-Miasto – żywej platformie, która na mapie prezentuje wyniki wszystkich edycji konkursu.

Siedem lat historii konkursu Eco-Miasto zaowocowało wieloma projektami będącymi odwzorowaniem wizji miast przyjaznych środowisku i ludziom. Przy takiej ilości pomysłów i realizacji pojawiła się potrzeba ich uporządkowania i umieszczenia na interaktywnej, wirtualnej mapie.

Na mapie Polski przedstawione zostały lokalizacje miast, które na przestrzeni ostatnich siedmiu lat zgłosiły do konkursu swoje prośrodowiskowe działania, a także, opisy projektów, które zostały docenione przez jury.

geo eco miasto mobile save

Geoportal jest przejrzysty i intuicyjny w obsłudze. Co istotne, został wyposażony w narzędzia umożliwiające realizację następujących funkcjonalności:

 • wyświetlanie i przeglądanie lokalizacji miast zgłaszających swoje projekty do konkursu w poszczególnych kategoriach
 • wyszukiwanie projektów po nazwach miast
 • filtrowanie miast wyświetlanych na mapie według następujących kryteriów:
  • wynik osiągnięty w konkursie (miasta nagrodzone i wyróżnione, pozostali uczestnicy),
  • kategoria konkursu,
  • edycja konkursu
  • kategoria wielkości miasta.
 • wyświetlanie w module artykułów informacji o działaniach miast wyróżnionych i nagrodzonych w konkursie – opisy i dane statystyczne w formie wykresów lub infografik, uzupełnionych o zdjęcia i linki do stron internetowych dedykowanych projektom.

Geoportal Eco-Miasto skierowany jest do wszystkich, którzy szukają ciekawych pomysłów na realizację celów zrównoważonego rozwoju w miastach, jak i do tych, którzy chcą przeanalizować dotychczasowe działania i przyszłe możliwości pod względem ich rozmieszczenia na mapie Polski.

Geoportal został opracowany pzez zespół spejalistów działu Edukacja i Geoinformacja w Centrum UNEP/GRID-Warszawa.