Święta to czas obdarowywania. To też czas, kiedy otwieramy nasze serca, by dzielić się dobrem i sprawiać radość ludziom wokół nas. A gdyby tak zrobić coś nie tylko dla naszych bliskich, ale też #DlaPlanety? Zaangażuj się w świąteczną akcję Centrum UNEP/GRID-Warszawa i podaruj prezent Planecie – zbierz środki na wybrany ekosystem w ramach programu Re:Generacja.

 Jakie ekosystemy możecie wesprzeć? 

W kategorii Ekosystem Miejski na wsparcie czeka Zatoka północna Jeziora Wilanowskiego w Warszawie. Zadaniem do zrealizowania jest rekultywacja zatoki północnej Jeziora Wilanowskiego, która doprowadzi do odnowy zdegradowanej części zbiornika oraz do spowolnienia procesów eutrofizacji.

Jeśli chodzi o torfowiska, fundusze są potrzebne w Rezerwacie Bór na Czerwonem na poprawę warunków wodnych: budowę zapór i zastawek oraz na odtworzenie nieleśnego charakteru torfowiska poprzez usunięcie podrostu sosny.

Rezerwat Biała Woda - to z kolei miejsce w kategorii Łąki i Murawy. Potrzebna jest pilna ochrona czynna przez wspieranie naprzemiennej gospodarki kośno-pastwiskowej.

Więcej informacji oraz inne przykłady ekosystemów znajdziesz na: re.generacja.org/mapa-ekosystemow. 

Forma wsparcia

Do najpopularniejszych form zbierania funduszy w firmach należy zbiórka pracownicza, a także zbiórka lub kampania skierowana do klientów.  Jeśli Twoja firma ma własny pomysł na zebranie funduszy na rzecz danego ekosystemu, daj nam znać!

O Dekadzie Odtwarzania Ekosystemów

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła lata 2021–2030 Dekadą Odtwarzania Ekosystemów (UN Decade on Ecosystem Restoration). Jak podkreślają odpowiedzialne za tę inicjatywę agendy ONZ – Program Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP) i Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) – im lepsza będzie kondycja ekosystemów, tym zdrowsza pozostanie cała planeta i zamieszkujący ją ludzie.

Poprawa ich stanu jest istotnym elementem działań na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, w tym przede wszystkim: położenia kresu ubóstwu, skutecznej walki z  kryzysem klimatycznym czy zapobiegania dalszemu, masowemu ginięciu gatunków. Implementacja Dekady wspierana jest również przez IUCN (International Union for Conservation of Nature).

Naszą bezpośrednią odpowiedzią na ogłoszenie ONZ-owskiej Dekady Odtwarzania Ekosystemów jest uruchomienie programu Re:Generacja.

Na czym polega odtwarzanie ekosystemów?

Odbudowa ekosystemów oznacza wspomaganie odtwarzania tych, które zostały już zdegradowane lub zniszczone, jak również ochronę tych, które dotychczas nie ucierpiały. Zdrowsze, bardziej bioróżnorodne ekosystemy dostarczają większych korzyści, takich jak: żyźniejsze gleby, więcej drzew lub ryb, mniej atmosferycznych gazów cieplarnianych. Ich odbudowa może odbywać się na wiele sposobów – aktywnie, np. poprzez nasadzenia, lub pośrednio, np. przez zmniejszanie presji na środowisko, tak by mogło zregenerować się samo.

Dlaczego warto odtwarzać ekosystemy? Lepsza kondycja ekosystemów przekłada się nie tylko na korzyści przyrodnicze, ale również te ekonomiczne. Szacuje się, że odbudowa 350 mln hektarów zdegradowanych ekosystemów lądowych i wodnych do 2030 r. może wygenerować aż 9 miliardów dolarów zysków. Korzyści ekonomiczne z takich interwencji dziewięciokrotnie przewyższają koszt inwestycji, podczas gdy brak działań jest co najmniej trzy razy droższy niż odbudowa ekosystemu.

Dołącz do ReGeneracji!

Skontaktuj się z nami:

Patrycja Adamska

Dyrektor programowa Centrum UNEP/GRID-Warszawa

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.