Każdego dnia życie przypomina nam o tym, jak bardzo zależymy od przyrody i jej cennych darów.

Projekt #ZzielonąEnergią dla Łodzi to platforma łącząca entuzjastów ekologicznego stylu życia z aglomeracji łódzkiej.

 

Celem inicjatywy jest budowa społeczności mieszkańców, chcących pogłębiać swoją ekowiedzę i angażować się w działania na rzecz poprawy stanu miejskiego środowiska. Pierwsza akcja pod hasłem „Dzielnica Bioróżnorodności” rusza już 29 czerwca. 

Aleja Rzekotki Drzewnej? A może plac Złocistego Lnu? Dołączając do twórców „Dzielnicy Bioróżnorodności” każdy mieszkaniec Łodzi może zaproponować nową nazwę dla wybranej osiedlowej uliczki, parkowej alejki lub bezimiennego terenu zielonego. Inspirację powinny stanowić nazwy cennych lub chronionych gatunków roślin i zwierząt, szczególnie tych charakterystycznych dla regionu łódzkiego.

Propozycję należy wprowadzić na interaktywną mapę dostępną na stronie projektu, dołączając zdjęcie wybranego gatunku oraz uzasadnienie (np. w formie krótkiego filmu, piosenki, animacji czy kolażu) dlaczego jest on ważny i należy o niego dbać. 

Czas na zgłaszanie pomysłów mija 31 lipca. O wyborze najciekawszych pomysłów zadecydują eksperci oraz internauci, a ich autorzy otrzymają zestawy przydatnych eko akcesoriów.

Akcja „Dzielnica Bioróżnorodności”, inaugurująca projekt #ZzielonąEnergią dla Łodzi, to pierwsza z cyklu ekoaktywności przygotowanych przez Organizatorów i wpisujących się w ideę spędzania lata w mieście w stylu eko. Innych inspiracji na letnie miesiące warto szukać na interaktywnej platformie edukacyjnej projektu.

Poznanie zasady 6R, dzięki której możemy zmniejszyć ilość produkowanych przez nas odpadów, ułatwi jej stosowanie w codziennym życiu. Za to odkrycie sekretów ecodesignu, który sprawia, że opakowania są bardziej przyjazne środowisku i łatwiejsze do recyklingu, a jednocześnie zachowują swoje funkcje i cieszyły oko, to doskonałe wprowadzenie do rodzinnego projektowania własnego ekologicznego opakowania. 

Oprócz dużej dawki wiedzy, na platformie cyklicznie pojawiać się będą zapowiedzi kolejnych konkursów organizowanych w ramach programu oraz zielonych aktywności, do których zaprasza Urząd Miasta Łodzi. Wszyscy, którzy przyłączą się do wspólnej zabawy, mają szansę wygrać zielone gadżety. 

Program „#ZzielonąEnergią dla Łodzi” jest realizowany przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Fundację Veolia Polska, pod Honorowym Patronatem Pani Prezydent Hanny Zdanowskiej.