W środe, 12 kwietnia br., w warszawskiej siedzibie Skanska Property Poland odbyło się spotkanie zainicjowane przez Skanska Property Poland i Centrum UNEP/GRID-Warszawa, zatytułowane: „Łańcuch wartości w procesie budowlanym – Circular Economy”.


Spotkanie odbyło się w ramach Partnerstwa SDGs Razem dla Środowiska. Zaproszenie do udziału w spotkaniu skierowane zostało do firm współpracujących ze Skanska Property Poland i Centrum UNEP/GRID-Warszawa, takich jak np.: Philips Lighting Poland Sp. z o.o., Armstrong Building Products, Knauf Insulation Sp. z o.o., Thomas Beton Sp. z o.o., Siniat Sp. z o.o., VELUX Polska Sp. z o.o., Ecophon, WAPPEX Kozłowski i Wspólnicy Sp. J., Górażdże Beton Sp. z o.o., Lafarge, ISOVER Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o., CEMEX Polska Sp. z o.o., czy Tarkett.


Obecna na spotkaniu Maria Andrzejewska, Dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa, zaprezentowała strategiczne cele Partnerstwa Razem dla Środowiska, kreśląc horyzont dla zintegrowanych działań sektora budowlanego na świecie i w Polsce.
Uczestnicy panelu szukali odpowiedzi na pytanie, jaki wpływ mają aspekty środowiskowe produkcji komponentów budowlanych na ich sprzedaż i finalną jakość środowiskową obiektów budowlanych.


W trakcie spotkania uczestnicy zaprezentowali przykłady dobrych praktyk wdrażania filozofii obiegu zamkniętego. Mówiono też o barierach z jakimi borykają się firmy w realizacji celów zrównoważonego rozwoju, takich jak np. wysoki koszt zatrudnienia ludzi.
Jak zauważył Bogdan Ślęk z Philips Lighting Poland Sp. z o.o., „pomiędzy „deep green” and „deep human” (dwoma strategicznymi filarami zrównoważonego budownictwa wypracowanymi przez Skanska) jest wspólna, zamykająca obieg wartość: zmotywowani, świadomi pracownicy różnych szczebli, przeszkoleni w różnych obszarach przetwarzania surowców.”


Omawiając propozycje współpracy, uczestnicy zgodzili się, że możliwość spotykania się w gronie środowiskowo zaangażowanych partnerów, nie tylko jest dla nich szansą na wymianę doświadczeń, ale jest też potwierdzeniem, że zmierzają we właściwym kierunku.