Jak sprawić, aby butelka zwrotna częściej wracała do browaru? Takie pytanie postawiła sobie Grupa Żywiec na początku 2017 roku i podjęła ryzyko wprowadzenia tej zmiany! O rezultatach dla swojej firmy i całego rynku piwowarskiego przedstawiciele firmy opowiedzieli uczestnikom spotkania „Popołudnie z kaucją. Zamykamy obieg!” zrealizowanego w cyklu spotkań poświęconych Circular Economy, organizowanych przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele świata biznesu, administracji publicznej i organizacji konsumenckich.

Grupa Żywiec – współgospodarz spotkania, które odbyło się w czwartek 26 października br. w Hali Koszyki w Warszawie, przedstawiła zebranym gościom rezultaty zmiany zapoczątkowanej w lutym 2017 roku.

Okazało się, że podniesienie kaucji o 15 groszy (przez blisko 20 minionych lat wartość ta kształtowała się na poziomie 35 groszy) przełożyło się na zwiększenie o 20 milionów liczby butelek zwrotnych, które wróciły od konsumentów do browarów! Dla środowiska naturalnego to oszczędność 6500 ton szkła oraz 5500 ton emisji CO2.

Potwierdziło się przekonanie, że niska cena i problemy (np. z koniecznością okazania w sklepie paragonu) dotychczas nie zachęcały klientów do dbania o zwrot tego powszechnego opakowania zwrotnego. Podniesienie kaucji okazało się krokiem opłacalnym dla wszystkich stron: większa część konsumentów odzyskuje pieniądze „zamrożone” w kaucji za butelki, sprzedawcy dostrzegli w tej sytuacji nowe możliwości zarobku i zaczęli ułatwiać swoim klientom oddawanie butelek (powstały nowe, funkcjonalne i ekonomicznie satysfakcjonujące rozwiązania i modele biznesowe), a producent zmniejszył swoją stratę rynkowa (powodowaną brakiem nawyku zwracania butelek zwrotnych do browarów) o 36%. 

I wreszcie - zyskało też środowisko naturalne, które dzięki uszczelnieniu systemu zwrotu butelek jest mniej narażone na konsekwencje wynikające z braku efektywnego wykorzystania jego zasobów do produkcji butelek.
Uwarunkowania technologiczne pozwalają wykorzystać każdą butelkę zwrotną średnio 26 razy. Jednak w Polsce ta średnia wynosi tylko ok 12-13 razy. Według szacunków branży piwnej ok. 6% butelek nie wraca każdego roku od konsumentów. Zmniejszenie tej liczby to ważny krok w stronę zamykania obiegu w gospodarce opakowaniami.

Uczestnicy spotkania poznali najważniejsze wyzwania i problemy, z jakimi musiała poradzić sobie firma i jej klienci, w związku ze zmianą.
Spotkanie było też okazją do wręczenia certyfikatu uczestnictwa w Partnerstwie RAZEM DLA ŚRODOWISKA nowemu Partnerowi - Związkowi Pracodawców EKO-PAK. W imieniu organizacji certyfikat odebrał Krzysztof Baczyński, Prezes Zarządu EKO-PAK.
„Popołudnie z kaucją...” zostało zorganizowane w ramach działań Partnerstwa na rzecz realizacji środowiskowych Celów Zrównoważonego Rozwoju RAZEM DLA ŚRODOWISKA, w cyklu „Circular Economy. Zamykamy obieg”.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć  (fot. Piotr Dymus).