Pakistan ogłosił, że będzie gospodarzem Światowego Dnia Środowiska 2021 we współpracy z Programem Ochrony Środowiska ONZ (UNEP). Tegoroczne obchody Światowego Dnia Środowiska będą poświęcone „odrodzeniu ekosystemów” i skupią się na przywróceniu naszej relacji z naturą. Będzie to również oficjalne rozpoczęcie Dekady ONZ w sprawie odbudowy ekosystemów 2021-2030.

Światowy Dzień Środowiska obchodzony jest co roku 5 czerwca. Jest to sztandarowy dzień Organizacji Narodów Zjednoczonych, którego celem jest promowanie światowej świadomości i działań na rzecz środowiska. Z biegiem lat dzień ten stał się największą globalną platformą środowiskową i jest obchodzona przez miliony ludzi na całym świecie.

Kierowany przez premiera Imrana Khana rząd Pakistanu - w ramach jednego z najbardziej ambitnych działań zalesiania na świecie - planuje poszerzenie i odtworzenie lasów w kraju sadząc 10 miliardów drzew na przestrzeni 5 lat ( Billion Tree Tsunami). Kampania obejmuje przywracanie namorzyn i lasów, a także sadzenie drzew w obszarach miejskich, w tym w szkołach, uczelniach, parkach publicznych i pasach zieleni. Pakistan uruchomił fundusz odbudowy ekosystemów, aby wspierać oparte na przyrodzie rozwiązania w zakresie zmiany klimatu i ułatwiać przejście do przyjaznych dla środowiska, ukierunkowanych ekologicznie inicjatyw chroniących różnorodność biologiczną. 

„Rząd Pakistanu jest w pełni zaangażowany w odgrywanie roli lidera w rozwiązywaniu problemu zmian klimatycznych, w tym poprzez inicjatywę 10 miliardów drzew, która przywróci i wzmocni ponad 1 milion hektarów lasów w całym kraju” - powiedział minister Aslam. „Jesteśmy zaszczyceni, że możemy być gospodarzem tegorocznego Światowego Dnia Środowiska i wesprzeć globalne wysiłki na rzecz restytucji przyrody”.

Jako gospodarz Światowego Dnia Środowiska Pakistan podkreśli kwestie środowiskowe i przedstawi własne inicjatywy tego kraju oraz jego rolę w globalnych wysiłkach. Ten dzień będzie obchodzony na całym świecie poprzez różne wydarzenia i działania, zgodnie z najnowszymi przepisami dotyczącymi COVID-19.

„Rok 2020 był rokiem rozrachunku, w obliczu wielu kryzysów, w tym globalnej pandemii i ciągłych kryzysów klimatycznych, przyrodniczych i zanieczyszczeń” - powiedziała Inger Andersen, dyrektor wykonawcza UNEP. „W 2021 roku musimy podjąć świadome kroki, aby przejść od kryzysu do uzdrowienia, a czyniąc to, musimy wiedzieć, że przywrócenie natury jest niezbędne dla przetrwania naszej planety i rasy ludzkiej”.

„Pakistan wykazał prawdziwe przywództwo w wysiłkach na rzecz przywrócenia lasów w kraju; jesteśmy wdzięczni za ich zaangażowanie w organizację Światowego Dnia Ochrony Środowiska 2021 r. i przewodzenie wszystkim narodom w celu przywrócenia naszych zniszczonych ekosystemów przez Dekadę Odrodzenia Ekosystemów ONZ”- dodała.

Dekada ma na celu masowe przyspieszenie odbudowy zdegradowanych i zniszczonych ekosystemów w celu walki z kryzysem klimatycznym, zapobieżenia utracie miliona gatunków i zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego, zaopatrzenia w wodę i źródeł utrzymania.