Ogłoszonym przez UNEP (Program Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska) tematem tegorocznego Światowego Dnia Środowiska jest odtwarzanie ekosystemów. Globalnym gospodarzem dnia jest Pakistan. 

Centrum UNEP/GRID-Warszawa przygotowało z tej okazji szereg działań, które mają na celu zaangażowanie społeczeństwa, ale także przedstawicieli instytucji, organizacji pozarządowych i biznesu we wspólną pracę nad odbudową polskich ekosystemów. 

Ponadto Światowy Dzień Środowiska 2021 r. rozpocznie Dekadę Odtwarzania Ekosystemów 2021 ogłoszoną przez ONZ. Inicjatywie przewodzą agendy:  ds. środowiska oraz rolnictwa – UNEP i FAO. 

Jak podkreślają odpowiedzialne za tę inicjatywę agendy ONZ, im lepsza będzie kondycja ekosystemów, tym zdrowsza pozostanie cała planeta i zamieszkujący ją ludzie.

Dlaczego ekosystemy? 

W czasie pandemii jeszcze bardziej niż wcześniej doceniliśmy możliwość kontaktu z naturą. Spacery po lesie, odpoczynek nad jeziorem czy w górach - to wszystko daje nam wytchnienie od pracy, a także pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. 

Na świecie aż 75% środowiska lądowego i około 66% środowiska morskiego zostało znacząco przekształcone przez człowieka. Nie może być mowy o odbudowie po pandemii, gdy podcina się gałąź, na której się siedzi. Potrzebujemy mobilizacji na rzecz lepszej odbudowy.

Przywracanie ekosystemów oznacza pomoc w odbudowie ekosystemów, które zostały zdegradowane lub zniszczone, ale także ochronę tych, które są nadal nienaruszone.

Co nas czeka? 

Kampania społeczna na szeroką skalę, inauguracja długofalowych działań na rzecz polskiego środowiska, budowanie zaangażowanej społeczności, spotkania online, debaty i dyskusje. To wszystko będzie miało swoją odsłonę już w pierwszych dniach czerwca. 

Zapraszamy do śledzenia naszych kanałów w mediach społecznościowych.