Specjalista Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Bartłomiej Kozek, gościł na antenie telewizji wPolsce.pl oraz w Halo.Radiu.

Pretekstem do rozmowy na temat kryzysu klimatycznego były bieżące wydarzenia, takie jak powódź w Wenecji czy międzynarodowy szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie.

Kozek - wraz ze specjalistą ds. ekologii, Sławomirem Brzózkiem oraz redaktorem serwisu Energetyka24.com, Jakubem Więchem - był gościem redaktora Macieja Wolnego na antenie wPolsce.pl.

W trakcie niemal godzinnej dyskusji mówił m.in. na temat wydanego przez UNEP "Emissions Gap Report 2019", wedle którego w latach 2020-2030 globalne emisje gazów cieplarnianych powinny spadać o 7,6% rocznie, by udalo się zrealizować cel ograniczenia wzrostu średniej, globalnej temperatury do poziomu 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu do okresu przed rewolucją przemysłową.

Tymczasem - jak zauważył - w mijającej dekadzie emisje rosły średnio o 1,5% rocznie, co naocznie pokazuje skalę stojącego przed ludzkością wyzwania oraz wieloletnich zaniedbań w dziedzinie ochrony klimatu.

Jeśli nie dojdzie do zwiększenia ambicji poszczególnych państw w zakresie redukowania poziomów emisji w porówaniu z dotychczasowymi deklaracjami, wówczas średnia temperatura na planecie wzrośnie o 3,2 stopnia - znacznie powyżej progu 2 stopni, uważanego przez ekspertów za ostatni próg, powyżej którego gwałtownie rośnie ryzyko wymknięcia się globalnego klimatu spod kontroli.

Zdaniem eksperta Centrum tak bardzo gorętszy świat może być areną rosnących napięć między próbującą utrzymać poziom swojego życia Globalną Północą a Południem, które kryzys klimatyczny dotknie w większym stopniu, znacząco ograniczając jego szansę na rozwój społeczny.

Kozek był również gościem Agaty Skrzypczyk na antenie internetowego Halo.Radia.

Istotnym wątkiem dyskusji był m.in. Zielony Ład dla Europy, którego szczegóły ogłoszone zostały przez szefową Komisji Europejskiej, Ursulę von der Leyen.

W trakcie rozmowy nie zabrakło również wątków, związnych z relacją między indywidualną troską o środowisko a koniecznością podjęcia systemowych zmian, jak również roli partnerstw między administracją publiczną, biznesem, organizacjami pozarządowymi i środowiskami naukowymi, takich jak koordynowane przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa Partnerstwo SDGs "Razem dla środowiska".