W piątek, 20 marca, dziennik „Rzeczpospolita” zaprezentował raport „Biznes odpowiedzialny w Polsce”.

W kolejnej jego edycji znalazło się miejsce na omówienie redacyjnych debat oraz głosów eksperckich – w tym ze strony Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Dyrektor Centrum, Maria Andrzejewska, była jedną z osób uczestniczących w dyskusji „Odpowiedzialny biznes z myślą o środowisku i klimacie”.

"- Większość firm się dostosuje do nowych wymagań, kiedy będą gotowe regulacje i pojawi się perspektywa kar za ich nieprzestrzeganie – uważa Maria Andrzejewska, dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa. – Ale prawdziwi liderzy biznesu robią te zmiany już teraz i traktują te działania jako szansę na swój rozwój i poprawienie oferty dla klientów".

Jako jeden ze sposobów na stymulowanie biznesu do przyjęcia na siebie większej odpowiedzialności za środowisko jest omówiony przez Andrzejewską projekt Climate Leadership, mający wspierać go w działaniach, służących wejściu na drogę ku neutralności klimatycznej.

Koordynowany przez Centrum CL, a także Partnerstwo SDGs „Razem dla środowiska” omówione zostały również w artykule autorstwa Marii Andrzejewskiej i Bartłomieja Kozka – specjalisty ds. zrównoważonego rozwoju Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

"UNEP-owski „Emissions Gap Report 2019” nie pozostawia wątpliwości – aby uniknąć wymknięcia się globalnego ekosystemu spod kontroli w latach 2020–2030 musimy obniżać poziom globalnych emisji gazów cieplarnianych w tempie 7,6 proc. rocznie" – przypominają.

"Ograniczenie wzrostu średniej, globalnej temperatury do maksymalnie 1,5 stopnia możliwe będzie tylko dzięki konsekwentnym, stanowczym działaniom instytucji publicznych i przedsiębiorstw. Pracujemy nad tym, by swoją cegiełkę do tego procesu dołożył również działający w Polsce biznes" – dodają autorzy tekstu.