-
Miasta, w których koncentrują się globalne wyzwania środowiskowe, są zarazem ośrodkami innowacji, w których panują warunki sprzyjające ich rozwiązywaniu. Na szczęście, coraz częściej dostrzeganym wymiarem rozwoju miejskiego staje się dbałość o stan środowiska naturalnego, która przyczyniać się może zarówno do rozwoju gospodarczego jak i wzrostu satysfakcji mieszkańców. Dobra kondycja środowiska to jeden z filarów zrównoważonego rozwoju, który przez wiele lat traktowany był w miastach z niekoniecznie należytą powagą.
Podczas konferencji postaramy się pokazać, że ekologiczne rozwiązania w miastach, nie muszą być realizowane kosztem innych aspektów rozwoju urbanistycznego. Szans upatrywać możemy w potencjale innowacyjnym ośrodków miejskich, który jest zarówno impulsem dla rozwoju gospodarczego jak i szansą na minimalizowanie presji na środowisko, jednocześnie kreując możliwości zaspokajania zmieniających się potrzeb mieszkańców.
Konferencja INNOWACYJNE ECO-MIASTO 2018 będzie międzynarodowym, dwudniowym spotkaniem ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych technologii, przedstawicieli organów administracji centralnej oraz agend międzynarodowych, reprezentantów miast z Polski i zagranicy, delegatów biznesu i jego otoczenia oraz organizacji pozarządowych.
Celem konferencji jest umożliwienie wymiany doświadczeń i dobrych praktyk oraz promocja zrównoważonego rozwoju polskich miast i związków gminnych oraz przyjaznych środowisku innowacyjnych rozwiązań stosowanych w miejskiej infrastrukturze.
Wydarzenie łączy w sobie trzy formuły:
Konferencyjną, obejmującą wystąpienia i prezentacje ekspertów oraz pytania i komentarze wygłaszane przez uczestników
Dobre praktyki, w których zaproszeni przedstawiciele większych i mniejszych miast regionu paneuropejskiego będą przedstawiać osiągnięcia reprezentowanych przez siebie miast we wdrażaniu polityki zrównoważonego rozwoju, a zwłaszcza implementacji rozwiązań prośrodowiskowych
Dyskusje,zgodnie z sugestiami uczestników poprzedniej edycji, po każdej ze szczegółowych sesji tematycznych, dłuższy, dedykowany czas zarezerwowany będzie na rozwijające dyskusje
DLACZEGO POWINNIŚMY UCZYNIĆ NASZE MIASTA BARDZIEJ ZIELONYMI? |
Dynamiczny rozwój miast w niewystarczający sposób uwzględnia kwestie jakości życia mieszkańców, a także wywiera znacząca presję na środowisko (niezrównoważona konsumpcja zasobów, emisje). Wyzwania związane z rozwojem miast są nie tylko przedmiotem dyskusji prowadzonych na różnych forach, ale również zapisami zawartymi w dokumentach strategicznych, definiujących kierunki rozwoju. Wśród wyzwań stojących przed miastami coraz częściej akcentowane są kwestie godnego, zdrowego życia, świadomych mieszkańców, oraz niwelowanie presji środowiskowej. Temat zrównoważonego rozwoju miasta w kontekście wyzwań środowiskowych jest w szczególny sposób obecny w Agendzie 2030 ONZ (włączając specjalnie dedykowany miastom Cel 11-ty) oraz działaniach inicjowanych przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UN Environment), odwołujących się przede wszystkim do adaptacji miast do zmian klimatu i efektywnego korzystania z zasobów. Wyzwania te znalazły również swoje odzwierciedlenie w dokumencie Urban Agenda for the EU Member States, przyjętej w 2016 roku. Konferencja skupi się na środowiskowych uwarunkowaniach zrównoważonego rozwoju i ich wpływie na to jak i w którym kierunku rozwijają się miasta. Zastanowimy się wspólnie, jak inwestycje w środowiskowy wymiar zrównoważonego rozwoju, mogą korzystnie wpływać na przyszłość coraz liczniej zamieszkiwanych terenów zurbanizowanych. Uwagę uczestników konferencji zamierzamy skupić wokół następujących tematów:
|
O ORGANIZATORACH |
Centrum UNEP/GRID-Warszawa jest ośrodkiem od 26 lat ściśle współpracującym z Programem Narodów Zjednoczonych ds. środowiska (UN Environment). Jednym z celów statutowych Centrum jest promowanie idei zrównoważonego rozwoju. Wydarzenie organizowane będzie w ramach zawiązanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa we wrześniu 2016 roku „Partnerstwa na rzecz realizacji środowiskowych Celów Zrównoważonego Rozwoju". Centrum jest częścią Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, posiada tym samym status organizacji pozarządowej. Warszawa jest stolicą i największym miastem Polski zamieszkanym przez 1.7 mln osób, będąc jednocześnie politycznym, ekonomicznym, akademickim i kulturalnym centrum kraju. Miasto St. Warszawa w 2009 r. przystąpiło do Porozumienia Burmistrzów a w 2011 r. przyjęło Plan działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy w perspektywie do 2020 roku. W Planie tym Warszawa wyznaczyła sobie cel w postaci redukcji emisji CO2 o 20% do 2020 r. w porównaniu do roku 2007. Kontynuacją ww. Planu Działań jest Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. Eco-miasto to odbywający się już po raz piąty ogólnopolski projekt, obejmujący konkurs dla wszystkich małych i dużych miast, kongres poświęcony ich zrównoważonemu rozwojowi oraz cykl wydarzeń towarzyszących, takich jak seminaria i spotkania mające na celu wymianę dobrych praktyk. Konkurs ECO-MIASTO ma na celu nagrodzenie najbardziej zaangażowanych środowiskowo polskich miast. Do udziału zaproszone są wszystkie polskie miasta i związki gminne, niezależnie od ich rozmiaru. Przejdź na stronę ECO-MIASTO |
Organizatorzy:
![]() |
|
Konferencja dofinansowana ze środków |
Patroni projektu ECO-MIASTO![]() |
Partnerzy główni projektu ECO-MIASTO
|
Partnerzy projektu ECO-MIASTO |
|||
Partner edukacyjny |
Partner |
Partner medialny |
Partner komunikacyjny |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |