Wydarzenie, gromadzące pod hasłem #MakeThingsHappen innowatorów ze zróżnicowanych sektorów życia społecznego, odbędzie się w czwartek 30 sierpnia w godz. 17.00-20.00 w HubHub Nowogrodzka Square (Al. Jerozolimskie 93).

Kierownik działu edukacji Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska, zaprezentuje na nim projekty organizacji, wykorzystujące dane do poszerzania wiedzy o stanie środowiska.

Darmowe wydarzenie organizuje Fundacja Venture Cafe. Działa ona w globalnej strukturze (fukcjonującej w miastach takich jak Boston, Rotterdam, Miami, Tokio czy Sydney), tworzącej m.in. sieć innowacyjnych dzielnic, wspiera turystykę innowacyjną i łączy środowiska innowacyjne dzięki programom o lokalnym i globalnym zasięgu, których celem jest integracja liderów i wizjonerów skrajnie różnych dziedzin.

Thursday Gathering, organizowany przez Venture Cafe, to centralny event networkingowy dla lokalnej społeczności innowatorów. Wydarzenia teorganizowane są na świecie od 2009 roku w jednostkach Cambridge Innovation Center i Venture Cafe przyciągając kilkaset osób w każdy czwartek (w Warszawie do maja 2020 co miesiąc, później co tydzień).

Wydarzenia te łączą w jednym miejscu przedsiębiorców, startupy, korporacje, inwestorów, ekspertów, naukowców, studentów i organizacje pozarządowe. Ich cechą charakterystyczną jest nowoczesny networking (formaty, które umożliwiają żywą dyskusję i wzajemne uczenie się) oraz łączenie talentów, pomysłów i kapitału pod jednym dachem.

Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska zaprezentuje przy dedykowanym innowacyjnym rozwiązaniom stoliku (Demo Table) realizowane przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa działania, takie jak Story Maps (wykorzystywanie map i danych dedykowanego serwisu Proramu Narodów Zjednoczonych - UN Environment - do przystępnego prezentowania złożonych problemów środowiskowych) oraz Adaptive Light (najnowszy geoportal w ramach projektu "Karpaty Łączą - Tradycyjne Pasterstwo", poświęcony halom w polskiej części tego łańcucha górskiego).

Wykorzystujące dane przestrzenne projekty pokazują w praktyce, w jaki sposób łączenie danych oraz innowacyjnych technologii pomaga w poszerzaniu wiedzy i świadomości o stanie środowiska. Działania w tym zakresie pozwalają na praktyczną realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju - od ochrony bioróznorodności, poprzez przemyślane decyzje inwestycyjne (np. infrastrukturalne), aż po promowanie lokalnego rozwoju poprzez m.in. promowanie ekoturystyki.