UNEP/GRID-WARSZAWA
Od 1991 roku realizujemy w Polsce misję Programu ONZ ds. Środowiska (UNEP), działając na rzecz zrównoważonego rozwoju.
-
- Wspieramy właściwe zarządzanie środowiskiem i ochronę różnorodności biologicznej.
- Propagujemy postawę odpowiedzialności za środowisko w społeczeństwie i w biznesie.
- Inicjujemy międzysektorową współpracę na rzecz neutralności klimatycznej.
- Działamy na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego oraz kulturowego najcenniejszych obszarów w Polsce.
- Animujemy partnerstwa oraz transfer wiedzy, wspierając samorządy, jednostki oświatowe czy organizacje wdrażające politykę społecznej odpowiedzialności biznesu.
- Edukujemy i aktywizujemy do działania dzieci, młodzież oraz dorosłych.
- Specjalizujemy się w pozyskiwaniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji o stanie środowiska, m.in. z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjnych, w tym systemów informacji geograficznej (GIS) i technologii satelitarnych.
Centrum UNEP/GRID-Warszawa zostało powołane do życia 17 września 1991 roku na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Programem ONZ ds. Środowiska (UNEP) a Rządem Polskim, reprezentowanym przez ministra właściwego do spraw środowiska. Działamy jako jeden z kilku ośrodków globalnej sieci GRID (Global Resource Information Database).
Centrum UNEP/GRID-Warszawa działa w strukturze Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, będącej organizacją pozarządową.
Nasze doświadczenie
Ponad 30-letni dorobek UNEP/GRID-Warszawa
Od początku naszej działalności włączeni byliśmy w prace związane z cyfryzacją sektora ochrony środowiska, opracowaniem standardów, analizami danych oraz udostępnianiem informacji o środowisku.
Współpraca z United Nations Environment Programme (UNEP), Europejską Agencją Środowiska (EEA), a także z polskimi organami administracji publicznej, jak Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) czy Główny Urząd Geodezji i Kartografii (GUGiK), przy tworzeniu i upowszechnianiu wiedzy o zasobach danych i możliwościach ich wykorzystania w celu lepszego zarządzania przestrzenią i środowiskiem zaowocowała szeregiem raportów, baz danych, opracowań mapowych, a także materiałów szkoleniowych.
Upowszechnianie zastosowania nowoczesnych technologii informacyjnych, w tym systemów informacji geograficznej i technologii satelitarnych, w analizach środowiskowych należą zatem do głównych obszarów naszej kompetencji.
Od 30 lat UNEP/GRID-Warszawa realizuje liczne projekty badawcze i aplikacyjne w konsorcjach europejskich (programy H2020, LIFE, Erasmus+), a także projekty własne na rzecz zwiększenia świadomości społecznej wokół kryzysu klimatycznego, zanikania różnorodności biologicznej, wprowadzania zasad zrównoważonego rozwoju czy ochrony zasobów naturalnych.
Wspieranie firm w działaniach na rzecz środowiska i wdrażania polityki odpowiedzialnego biznesu jest od szeregu lat jednym z ważniejszych obszarów zaangażowania UNEP/GRID-Warszawa. Oddziaływanie biznesu, zarówno w sferze presji na środowisko, jak i motywowania do zmiany jego łańcucha wartości, jest ogromne. Dlatego tak ważna jest współpraca zarówno w temacie neutralności klimatycznej, ochrony i odtwarzania ekosystemów, jak również unikaniu zanieczyszczeń.
Flagowe projekty UNEP/GRID-Warszawa
Nasze działania koncentrują się na wyzwaniach trzech współwystępujących globalnych kryzysów: załamania bioróżnorodności, zmian klimatycznych, i kryzysu odpadowego. Próbujemy zapanować nad ich przyczynami i skutkami, a podstawą działań jest wymiana wiedzy i współpraca. Dlatego tak ważne jest tworzenie wzajemnie wspierającej się społeczności.
W 2016 roku zainicjowaliśmy Partnerstwo SDGs „Razem dla środowiska”, w którym współpracuje już ponad 70 podmiotów.
W roku 2019 powstał program Climate Leadership wspierający biznes na drodze do neutralności klimatycznej. Eksperci Programu, wspierają te firmy i instytucje, które rozumieją swoją rolę w globalnym procesie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, wdrożenia gospodarki cyrkularnej, stosowania rozwiązań opartych na siłach natury.
Program Re:Generacja, który powołaliśmy do życia w 2021r, jest bezpośrednio powiązany z ONZowską Dekadą Odtwarzania Ekosystemów. W ramach Programu wspieramy działania przywracające walory przyrodnicze szeregu ekosystemów w Polsce.
Od szeregu lat wspieramy zrównoważony rozwój miast, a od roku 2017 zaangażowani jesteśmy w realizację projektu Eco-Miasto, inicjatywy Ambasady Francji. Projekt wspiera wymianę wiedzy i doświadczeń w ramach bezpośredniej współpracy samorządów oraz partnerów zaangażowanych w rozwój miast.
UNEP/GRID-Warszawa jest, jedyną organizacją w Polsce wspierającą Inicjatywę Finansową ONZ (UNEP Finance Initiative), której celem jest zachęcanie do podejmowania i wspieraonie sektora finansowego w działaniach służących osiągnięciu neutralności klimatycznej, a tym samym stymulowaniu zielonej transformacji gospodarczej w naszym kraju.
Na liście kilkuset projektów zrealizowanych przez UNEP/GRID-Warszawa w ciągu 30 lat, szczególne miejsce zajmuje udział w globalnych, wydawanych przez UNEP raportach GEO (Global Environment Outlook), raportach o stanie środowiska Europy opracowanych przez EEA oraz w szeregu raportów krajowych. Opracowaliśmy pilotażową wersję interaktywnego raportu Global Environment Outlook GEO-6, a także jesteśmy autorami szeregu publikacji cyklu Foresight Brief, dostępnych na stronie UNEP w ramach World Environment Situation Room.
Przez lata podstawowym eksperckim działaniem UNEP/GRID-Warszawa było tworzenie baz danych, w tym przestrzennych, ich analizy i udostępnianie na potrzeby zarządzania środowiskiem. Równolegle wspieraliśmy realizację umów międzynarodowych, w tym Konwencji Karpackiej, wspierając zachowanie tożsamości kulturowej i przyrodniczej regionu.
Istotnym elementem naszych działań były projekty edukacyjne realizowane z wykorzystaniem technologii informacyjnych (Program GLOBE, Ecocraft, GreenGo, Elektroniczny Atlas Środowiska Polski, Wirtualny Kampinoski Park Narodowy etc.).
Realizujemy kampanie społeczne nawiązujące do tematów przewodnich Światowego Dnia Środowiska (Kampania #DlaPlanety), np. akcja „Śmierć Palmy".