Międzynarodowy Dzień bez Elektrośmieci obchodziliśmy w Polsce 13 października, jednak nasza kampania trwa nadal. Tym razem wraz z ElektroEko - Organizacją Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. przygotowaliśmy narzędzie edukacyjne, które pomoże Wam poszerzyć wiedzę o elektrośmieciach. Przed Wami Laboratorium Profesora Elektro, czyli wirtualny pokój zagadek (escape room), w którym gracz musi zdobyć niezbędne informacje i wykorzystać je podczas końcowego testu. Sprawdź się!

Według szacunków na rok 2021 na całym świecie wytworzone zostanie 57 mln ton odpadów elektronicznych. Jedynie 17,4% z nich jest zbierane, przetwarzane i poddawane recyklingowi. Najwazniejszym elementem przeciwdziałania temu rosnącemu probloemowi jest edukacja konsumentów. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci skupił się na kluczowej roli każdego z nas w urzeczywistnianiu obiegu zamkniętego dla odpadów elektronicznych.

Po muralu w centrum Warszawy oraz debacie „Świadomi konsumenci – lepsza planeta” przyszedł czas na ciekawe narzędzie edukacyjne online. Laboratorium Profesora Elektro to wirtualny pokój zagadek, w którym uczestnicy muszą zebrać jak najwięcej informacji na temat elektrośmieci aby na końcu rozwiązać test i móc wstąpić do tajnej szkoły. 

Co Was czeka? 

Jak czytamy na stronie dzienbezelektrosmieci.pl: "Przed Wami praca w laboratorium, jakim jest kuchnia i salon pani Anny. Musicie zdobyć niezbędne informacje (ukryte w laboratorium w 32 punktach informacyjnych oraz 8 minitestach) i przekazać je pani Annie, żeby ta wiedziała, co legalnie i bezpiecznie zrobić ze zużytym elektrosprzętem. Po drodze będziecie mogli zdobyć niektóre z gadżetów SuperHerosów. A na koniec – jeśli zdacie test – otrzymacie dyplom ElektroHerosa i będziecie mogli wstąpić w poczet studentów szkoły Profesora Elektro."

Elektrośmieci oddaj do punktu zbierania

Jeśli mamy w domu zalegające, zużyte, niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, to udajmy się do punktów zbierania elektrośmieci lub sklepów, które tego typu zużyty sprzęt przyjmą bezpłatnie. Dzięki temu, elektrośmieci nie tylko nie zaszkodzą środowisku, ale także staną się źródłem cennych surowców wtórnych, które mogą być wykorzystane do produkcji nowych przedmiotów.

Eko-prezenty za elektrośmieci

Nie wyrzucaj więc elektrośmieci do śmietnika. Wszystkich warszawiaków zapraszamy do punktów zbierania w najbliższą sobotę 16 października w godzinach 10-14. Każdy kto przyniesie zużyte urządzenie otrzyma eko-prezent. Adresy punktów można znaleźć na https://www.elektroeko.pl/punkty-zbierania-elektrosmieci/.

 

Obchody Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci to inicjatywa zapoczątkowana przez organizację WEEE Forum, realizowana przy wsparciu ponad 120 organizacji z 70 różnych krajów na całym świecie. W Polsce oficjalnymi organizatorami wydarzenia są ElektroEko oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Wydarzeniu partnerują APPLiA Polska i Związek Cyfrowa Polska, a patronat honorowy objęli Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii.