Warszawski Showroom Philips Lighting przy ul. Duchnickiej 3 zgromadził ponad trzydziestu uczestników pierwszego warsztatu z cyklu Circular Economy. Zamykamy obieg! Tematem spotkania były wyzwania gospodarki o obiegu zamkniętym.

ce 7lut2017

Wstępem do warsztatów były wystąpienia przedstawicieli organizatorów - Marii Andrzejewskiej z Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Krzysztofa Baczyńskiego z Coca-Cola HBC Polska - a także Bogdana Ślęka z Philips Lighting Polska, instytucjonalnego gospodarza spotkania. W swojej prezentacji Maria Andrzejewska zarysowała uwarunkowania wdrażania postanowień Agendy 2030 i Celów Zrównoważonego Rozwoju, łącząc je z działaniami podejmowanymi na poziomie Unii Europejskiej w obszarze tworzenia środowiska prawnego dla przemian gospodarczych. Dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa zaprezentowała również cele powołania Partnerstwa na rzecz środowiskowych Celów Zrównoważonego Rozwoju, w ramach którego realizowany jest cykl warsztatów.

Wystąpienie Krzysztofa Baczyńskiego z Coca-Cola HBC Polska akcentowało konieczność uwzględnienia czynnika ekonomicznego w projektowaniu przemian modelu gospodarczego, aby tworzone ramy prawne nie przeczyły logice i racjonalności podejścia biznesowego. Dlatego na każdym z etapów - począwszy od eko-projektowania, poprzez wzrost poziomu recyklingu i wykorzystania recyklatów, a kończąc na oszczędności surowców - tworząc nowe regulacje, należy brać pod uwagę nie tylko cele i względy ekologiczne i środowiskowe, ale także ekonomikę procesu gospodarczego. Bogdan Ślęk z Philips Lighting zaprezentował wizję rozwoju firmy podporządkowaną procesom zrównoważonej produkcji i zrównoważonych operacji, pokazując w jaki sposób megatrendy takie jak wzrost populacji, kurczące się zasoby czy cyfryzacja mogą wpływać na wyznaczanie zrównoważoneych celów biznesowych. Przedstawiciel Philips Lighting przekonywał, że duże korporacje powinny wykorzystać swój potencjał i możliwości do przenoszenia wyznawanych wartości na swój ekosystem, zwłaszcza na kooperantów w łańcuchu dostaw. Na zakończenie pierwszej części spotkania Łukasz Sosnowski, przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju przybliżył założenia powołania Międzyresortowego Zespołu ds. gospodarki o obiegu zamkniętym, zapraszając uczestników warsztatu do współpracy.

Część warsztatowa spotkania poświęcona była identyfikacji wyzwań w obszarze wdrażania modelu gospodarki o obiegu zamkniętym. W praktyce biznesowej za bariery uznawane są najczęściej uwarunkowania legislacyjne. Jako atrakcyjny obszar wspólnego, spójnego działania jawi się kształtowanie postaw uczestników rynku, w tym zwłaszcza konsumentów, ale także regulatorów i przedsiębiorców (w szczeglności tych mniejszych). Opinie i stanowiska wymienione w trakcie warsztatu będą stanowić punkt wyjścia do tematów kolejnych spotkań w ramach cyklu.

Cykl warsztatowy pod hasłem Circular Economy. Zamykamy obieg! zainicjowany został przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa w ramach realizacji celów Partnerstwa na rzecz środowiskowych Celów Zrównoważonego Rozwoju "RAZEM DLA ŚRODOWISKA".  Współorganizatorem projektu jest Coca-Cola HBC Polska. Coca-Cola HBC od kilku lat zdobywa tytuł światowego lidera zrównoważonego rozwoju w branży napojowej w prestiżowym rankingu Dow Jones Sustainability Indicies. Globalne cele Coca-Cola HBC realizowane na rzecz zrównoważonego rozwoju znajdują swoje odzwierciedlenie także w działalności firmy w Polsce.