Na antenie młodzieżowej rozgłośni Polskiego Radia poruszony został temat przyjaznych dla ludzi i środowiska miast.

Okazją była premiera geoportalu, prezentującego działania zgłoszone do konkursu Eco-Miasto, a także przybliżającej temat publikacji.

Działania z zakresu ochrony środowiska i podnoszenia jakości życia mieszkańców polskich miast były tematem czwórkowej audycji "Ratujemy Świat".

Gościem prowadzonego przez Katarzynę Dydo programu była dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Maria Andrzejewska.

W trakcie dyskusji znalazło się miejsce zarówno na poruszenie kwestii dużych inwestycji, takich jak odbudowa sieci tramwajowej w Olsztynie, jak i drobnych interwencji, dzięki którym miasta staję się bardziej przyjazne dla ich mieszkańców.

- W miastach powstają miejskie ule, nowe miejsca do rekreacji i wypoczynku z altankami i stolikami szachowymi, wybiera się rośliny, które lepiej adaptują się w przestrzeni miejskiej, budki dla jeży i poidełka dla ptaków, mniej emisyjny jest transport - wymieniała przykłady zmian Maria Andrzejewska.

- O tym wszystkim możemy przeczytać w geoportalu - bazie projektów, które inspirują do ekologicznego działania - przypomniała dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Lepsze miasta - mimo COVID-19

Na antenie radiowej Trójki gościł z kolei specjalista Centrum ds. zrównoważonego rozwoju, Bartłomiej Kozek.

– Jednym z ważnych trendów jest szukanie oszczędności nie za pośrednictwem różnego rodzaju cięć czy zaciskania pasa, ale poprzez bardziej efektywne wykorzystanie surowców i energii - komentował gość "Dnia z Trójką w domu" wyzwania, stojące przed polskimi miastami w związku z epidemią koronawirusa.

Pełna wersja rozmowy opublikowana została w formie podcastu przez jej prowadzącą - dziennikarkę rozgłośni, Gabrielę Darmetko.

O geoportalu napisał z kolei również m.in. specjalistyczny serwis ekonomiczny 300Gospodarka.

"Geoportal wskazuje 417 projektów ze 139 miast. Jego celem jest pokazanie dobrych dla środowiska rozwiązań oraz inspirowanie innych miast do odważnych działań ekologicznych." - czytamy w artykule Barbary Rogali.