Eksperci Centrum o rozwiązaniach dla miast opartych na naturze w najnowszej publikacji Foresight Brief dla UNEP
Obecnie połowa populacji Ziemi żyje na terenach zurbanizowanych, a prognozy sugerują, że do połowy wieku odsetek ten prawdopodobnie wzrośnie nawet do 68% (Departament ONZ Spraw Gospodarczych i Społecznych).
Ekspansja miast mocno zubożyła zasoby naturalne, pochłonęłoa ogromne przestrzenie i doprowadziła do degradacji cennych ekosystemów. Taki trend prawdopodobnie utrzyma się w przyszłości, a jeśli nie podejmiemy natychmiastowych działań, będzie się nasilał.
23. wydanie Foresight Brief UNEP opisuje potencjalne ścieżki wsparcia i finansowania rozwiązań opartych na naturze (NbS - Nature-based Solutions), które mogą poprawić różnorodność biologiczną w miastach, a także zmniejszyć zanieczyszczenia i emisję gazów cieplarnianych, poprawiając w ten sposób zdrowie ludzi.
Eksperci z Centrum UNEP/GRID-Warszawa - dr Zbigniew Szkop, dr Monika Szewczyk oraz dr Piotr Mikołajczyk - opisują potencjalne sposoby na wspieranie inwestycji opartych na naturze, które mogą odgrywać kluczową rolę w walce ze skutkami zmian klimatu.
Zmiany klimatyczne znacznie poszerzyły pierwotny zakres problemów środowiskowych, ekonomicznych i społecznych spowodowanych urbanizacją - w związku z tym adaptacja do zmian klimatu na obszarach miejskich jest dziś kluczowym priorytetem. NbS może okazać się niezwykle pomocny w sprostaniu temu wyzwaniu. Zarówno władze miasta, jak i mieszkańcy stają się coraz bardziej świadomi tego faktu, dlatego też coraz częściej NbS są traktowane jako element miejskich strategii adaptacji do klimatu.
Autorzy publikacji przytaczają kilka case studies i podają konkretne przykłady zastosowania tego typu rozwiązań na świecie. Podają także możliwości finasowania inwestycji NbS, biorąc pod uwagę perspektywę finansów publicznych.