Już 24 października konferencja Eco-Miasto 2024 — zarejestruj się!
Jak co roku z nastaniem jesieni, zapraszamy do Centrum Nauki Kopernik, aby w gronie ekspertów, przedsiębiorców i samorządowców wymienić się pomysłami, doświadczeniami i sugestiami na temat zrównoważonego rozwoju polskich miast. Tym razem skupimy się na miejskiej rezyliencji, czyli zdolności adaptowania się do zmieniających się okoliczności. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, jak należy kształtować polskie miasta, aby były zdolne do utrzymania kursu na zrównoważony rozwój, w obliczu wyzwań środowiskowych zmienionego klimatu.
— W tym roku tematem wiodącym jest budowanie rezyliencji miast. To bardzo ważne w kontekście kryzysu klimatycznego i kryzysu różnorodności biologicznej. Będziemy się nad tym tematem pochylali, łącząc go z odpowiedzią na jakość życia miast, a więc uwzględniając kwestie czystości powietrza, efektywności energetycznej, zrównoważonej mobilności czy też — bardzo związanej z miejską rezyliencją — zielonej infrastruktury — powiedziała otwierając tegoroczną 11. edycję programu dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa Maria Andrzejewska.
W trakcie konferencji usłyszymy wystąpienia gości z Francji. Wystąpią: Franck Boutté, zwycięzca Grand Prix de l’Urbanisme 2022, który wygłosi odczyt pt. "Miejska rezyliencja — koncepcja i znaczenie dla zrównoważonego rozwoju miast" oraz Yves-Laurent Sapoval, delegat ministerialny ds. zrównoważonych miast i pełnomocnik ds. polityki miejskiej z Ministerstwa Transformacji Ekologicznej i Spójności Terytorialnej Republiki Francuskiej, który przedstawi francuskie spojrzenie na kwestię miejskiej rezyliencji.
W programie konferencji zanazło się wysłuchanie dyskusji panelowej, której uczestnicy zastanowią się czym jest rezyliencja. Będzie też możliwość włączenia się w trzy rozmowy toczące się wokół tematów inspirowanych trzema wymiarami rezylienci miejskiej: społeczno-ekonomicznego, środowiskowego i infrastrukturalnego.
Konferencja prowadzona będzie w języku polskim i francuskim. Wzięcie udziału w wydarzeniu wymaga rejestracji.
Eco-Miasto
Eco-Miasto to znana marka wśród jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. To platforma wzajemnej inspiracji i wymiany doświadczeń dla teoretyków i praktyków zrównoważonego rozwoju, a także oferta edukacyjna dla samorządowców i przedsiębiorców aktywnych w obszarze zrównoważonego rozwoju miast.
Program został zainicjowany w 2013 roku i od tego czasu jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych inicjatyw jednoczących miasta wokół pro-ekologicznych rozwiązań. Zaangażowanie Ambasady Francji inspiruje wymianę doświadczeń między samorządami z Polski i z Francji, stymulując dyskusję na temat idei przyjaznych dla ludzi i środowiska ośrodków zurbanizowanych.
Wszelkie informacje dotyczące szczegółów inicjatywy, w tym publikacje podsumowujące poprzednie edycje programu, zbiór dobrych praktyk miejskich dostępny w zakładce HUB, będący źródłem wiedzy o tym, jakie działania miasta mogą wdrażać, a także geoportal z prezentacją zwycięzców poprzednich dziesięciu edycji konkursu i relacje z poprzednich edycji — znajdują się na stronie www.eco-miasto.pl.