Laury 11. edycji konkursu Eco-Miasto rozdane!
24 października 2024 odbyło się ogłoszenie Zwycięzców konkursu Eco-Miasto. Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień samorządom, które zrealizowały najlepsze prośrodowiskowe projekty miejskie, odbyła się w Ambasadzie Francji w Warszawie.
Konkurs jest flagowym elementem programu Eco-Miasto, a jego organizatorami są Ambasada Francji w Polsce i UNEP/GRID-Warszawa. Nagrody Eco-Miasto przyznawane są co roku w dwóch klasach: miasta powyżej 100 tysięcy- i poniżej 100 tysięcy mieszkańców. W tym roku, przyznane zostały w pięciu kategoriach wyznaczonych przez kluczowe elementy budowania rezyliencji i zrównoważonego rozwoju w kontekście miejskim:
- efektywność energetyczna,
- zrównoważona mobilność,
- gospodarka obiegu zamkniętego,
- zielono-błękitna infrastruktura,
- gospodarka wodna.
Nagrody wręczyli Ambasador Francji w Polsce, Étienne de Poncins oraz Dyrektorka Generalna UNEP/GRID-Warszawa, Maria Andrzejewska. — Eco-Miasto odzwierciedla nasze wspólne zaangażowanie na rzecz przyszłości miast. Razem możemy przekształcać nasze miasta i sprostać wyzwaniom XXI wieku. — powiedział Ambasador Francji w Polsce gratulując samorządom.
Laureaci Eco-Miasto 2024
Jury konkursu 11. edycji przyznało łącznie osiem nagród i 10 wyróżnień. Poniżej prezentujemy listę laureatów:
Efektywność energetyczna
- m.st. Warszawa (miasto powyżej 100 tyś. mieszkańców) – za obecnie prowadzone od wielu lat kompleksowe działania na rzecz poprawy efektywności budynków.
- Ostrów Wielkopolski (miasto poniżej 100 tyś. mieszkańców) – za koncepcję farm fotowoltaicznych.
Zrównoważona mobilność
- m.st. Warszawa (miasto powyżej 100 tyś. mieszkańców) – za projekt mostu pieszo-rowerowego, który wiosną 2024 roku połączył dwa brzegi Wisły.
- Sopot (miasto poniżej 100 tyś. mieszkańców) – za zrealizowany w kwartale ulic Parkowa – Kordeckiego – al. Wojska Polskiego – Kilińskiego, projekt największej w Polsce strefy woonerf, który uspokoił ruch samochodowy, poprawiając bezpieczeństwo pieszych.
Gospodarka Obiegu Zamkniętego
- Rybnik (miasto powyżej 100 tyś. mieszkańców) – za za projekt Edukacja Zero Waste - StratKIT+ dofinansowany przez Program Interreg Baltic Sea Region realizowany w latach 2022-2024, którego celem jest edukacja odpowiadającą na problem marnowania żywności i nieefektywnego gospodarowania zasobami..
- Radzyń Podlaski (miasto poniżej 100 tyś. mieszkańców) – za działania na rzecz promowania kompostowania: w ramach wprowadzonego programu chętni mieszkańcy otrzymali bezpłatnie termokompostowniki.
Zielono-błękitna infrastruktura
- m.st. Warszawa (miasto powyżej 100 tyś. mieszkańców) – za konsekwentne docenianie kluczowej roli naturalnych ekosystemów w budowaniu błękitno-zielonej infrastruktury miast i podejmowanie inicjatyw na rzecz ich utrzymania, poprawy stanu i odtwarzania.
Jury zdecydowało o nieprzyznawaniu nagrody w klasyfikacji miasto poniżej 100 tyś. mieszkańców.
Gospodarka wodna
- Gdańsk (miasto powyżej 100 tyś. mieszkańców) – za kompleksowe działania na rzecz efektywnej gospodarki wodnej, w tym za ochronę ujęć wody i osiągniecie małych strat wody w systemie wodociągowym oraz wysoką retencję wód opadowych i roztopowych.
Jury zdecydowało o nieprzyznawaniu nagrody w klasyfikacji miasto poniżej 100 tyś. mieszkańców.
Nagrody specjalne
W tym roku po raz pierwszy zostały przyznane nagrody specjalne Ambasady Francji w Polsce. Nagrodami będą wyjazdy laureatów do miast we Francji połączone z wizytami studyjnymi i spotkaniami między samorządami. Nagrody te otrzymały miasta:
- Gdańsk (miasto powyżej 100 tyś. Mieszkańców) – za kompleksowe zaangażowanie miasta na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz szereg działań podejmowanych przez Gdańsk na rzecz edukacji mieszkańców. Ponadto, w swoim wyborze Ambasada Francji uwzględniła wagę zmian klimatycznych dla miasta nadmorskiego, jakim jest Gdańsk oraz potrzebę przygotowania ‘odpornych’ projektów uwzględniających nowe rodzaje zagrożeń.
- Cieszyn (miasto poniżej 100 tyś. Mieszkańców) - mając na uwadze wieloletnią współpracę Cieszyna z miastem Cambrai, a także kompleksowe podejście Cieszyna do rozwoju zielono-błękitnej infrastruktury, jako jednego z kluczowych aspektów rozwoju miast, Ambasada Francji w Polsce zdecydowała się nagrodzić Cieszyn, aby wesprzeć refleksję nad rolą zielono-błękitnej infrastruktury w budowaniu miejskiej rezyliencji.
Swoje nagrody wręczyli także partnerzy konkursu.
- Nagroda Nhood Polska dla m.st. Warszawy – voucher na 12 000 zł na szkolenia dla zespołu odpowiedzialnego za wdrożenia proekologicznych rozwiązań w trzech zwycięskich kategoriach konkursu Eco-Miasto 2024
- Nagroda Renault Polska dla m.st. Warszawy i Sopotu za rozwiązania w kategorii zrównoważona mobilność – Renault Scenic E-Tech 100% electric do dyspozycji miast przez miesiąc
- Nagroda Veolia Energia Łódź S.A. dla miasta Łodzi za rozwiązania w zakresie zielono-błękitnej infrastruktury – voucher na przeprowadzenie warsztatów z pszczelarstwa dla dzieci i młodzieży z łódzkich szkół i przedszkoli.
- Nagroda Veolia Energia Poznań S.A. dla miasta Poznania za rozwiązania w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego – voucher na zakup pojemników na selektywną zbiórkę odpadów dla placówek edukacyjnych i obiektów użyteczności publicznej.
Na stronie www.eco-miasto.pl, w zakładce Mapa Miast, zebrane są informację o miejskich projektach nagrodzonych i wyróżnionych we wszystkich dotychczasowych edycjach konkursu.
Informacja o firmach i organizacjach wspierających konkurs 11. edycji Eco-Miasto dostępna jest w tutaj