Aktualności

poniedziałek, 06 czerwca 2022

Only One Earth: konferencja dla uczczenia Światowego Dnia Środowiska 2022

Fot. Radek Zawadzki/TerGo

Weekend wokół 5 czerwca na całym świecie był czasem uroczystych obchodów Światowego Dnia Środowiska 2022.  W najodleglejszych zakątkach świata święto to obchodzone było pod jednoczącym hasłem Only One Earth. Idea tylko jednej Ziemi uczczona została na wiele sposobów, m.in. przez organizację rajdu pojazdów elektrycznych w Kairze, przez wielki rowerowy maraton (cyclathon) w Mumbaju, czy kampanię e-odpadów w Bukareszcie. W Warszawie, odbyła się uroczysta konferencja pn. Only One Earth, zorganizowana przez UNEP/GRID-Warszawa.

Konferencja Only One Earth była kameralnym wydarzeniem w Pałacu na wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Zgromadziła przedstawicielki i przedstawicieli środowisk skupionych wokół realizacji idei zrównoważonego rozwoju i dążenia do zeroemisyjnej gospodarki. Uczestnicy rozmawiali o przyszłości planety i wyzwaniach, jakie stoją przez ludzkością.

– Jesteśmy w dekadzie, która przesądzi o naszej przyszłości. Musimy podjąć wyzwanie z pełną determinacją. Bo troska o planetę jest troską o bezpieczeństwo i stabilność społeczeństw, ale też o gospodarkę – mówiła Dyrektor Generalna Centrum UNEP/GRID-Warszawa Maria Andrzejewska podczas otwarcia konferencji Only One Earth.

Uroczystość z okazji Światowego Dnia Środowiska 2022 w tym roku upamiętniała dorobek przełomowej Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Środowiska Człowieka, jaka w 1972 roku odbyła się w Sztokholmie (Konferencja Sztokholmska), a w tym zwłaszcza, powołanie 50 lat temu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP). W kontekście działań wojennych z użyciem herbicydów w Wietnamie i prób nuklearnych przeprowadzanych 50 lat temu, Konferencja Sztokholmska miała stworzyc podstawy dla bezpiecznego, nowoczesnego świata. Dziś, nikt już nie kwestionuje, że troska o środowisko łączy się z troską o zapewnienie bezpieczeństwa, a w szczególności dostępu do czystej wody, żywności i energii. 

Wobec niepokoju związanego z inwazją na Ukrainę, pośród potrójnego kryzysu planetarnego związanego ze zmianą klimatu, utratą bioróżnorodności oraz zanieczyszczeniem środowiska, potrzeba działań na rzecz ochrony planety i zapewnienia pokoju, jest ważniejsza niż kiedykolwiek. "Jak i z kim troszczyć się o klimat, o bioróżnorodność, o pokój, o sprawiedliwość na świecie?" i  "Quo vadis Planeto? 50 lat od Konferencji Sztokholmskiej"– to pytania, które zapoczątkowały dwie dyskusje panelowe poprowadzone odpowiednio przez Bogusława Chrabotę z Rzeczpospolitej, i Bolesława Roka z ALK i Climatre Leadership.

Temat bezpieczeństwa obecny był w rozmowie "Gorący Klimat i Zimna Wojna", jaką Bogusław Chrabota (Rzeczpospolita) przeprowadził z gościem specjalnym spotkania prof. Grzegorzem Kołodko. – Świat wszedł na równię pochyłą, co jednak nie oznacza, że trzeba zjechać nią w przepaść, można z niej zejść. Wymaga to wiedzy i determinacji politycznej przywódców, której nie starcza – mówił prof. Kołodko.

Na zakończenie spotkania, aktorka Magdalena Popławska uroczyście odczytała Manifest ONLY ONE EARTH "W obronie naszej jedynej planety", będący stanowiskiem UNEP/GRID-Warszawa i agend ONZ w Polsce; UNIC i UNHCR, w sprawie pilnej potrzeby zapewnienia trwałego pokoju na naszej planecie. Manifest można podpisać na stronie kampanii DlaPlanety.pl. Pod koniec roku Manifest zostanie przesłany do Sekretarza Generalnego ONZ i Komisji Europejskiej.

Spotkanie zainaugurowało kampanię Zielona Wstążka #DlaPlanety2022 „Only One Earth” .

---
Kampania i Manifest ONLY ONE EARTH
Organizator: UNEP/GRID-Warszawa
Patroni honorowi: Komisja Europejska, Ambasada Szwecji, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy
Patronat medialny: PAP, Radio Zet, Rzeczpospolita, Onet, Ströer, Biznes i Ekologia, EkoGazeta, Sozosfera.pl, Ekologia.pl, Ekorynek.com, Ekologia i Rynek, Business Magazine, Biznestuba.pl
Partnerzy Konferencji: IKEA Retail Polska, Kompania Piwowarska, McDonald's
Partnerzy Manifestu: BASF Polska, PNB Paribas Bank Polska, Carrefour, ERGO Hestia, Fundacja Veolia Polska, Grupa Żywiec, IKEA Retail Polska, Kompania Piwowarska, McDonald’s, Nhood, Polenergia, Santander Bank Polska, Stena Recycling
Partnerzy WED: 24/7Communication, Fundacja CultureLab, Syrena Communications, TerGo

Zobacz również:

Jesteśmy ośrodkiem afiliowanym przy United Nations Environment Programme, UNEP.

Współpracujemy z UN Science Policy Business Forum - najszybciej rozwijającej się platformy ONZ, poświęconej międzysektorowej współpracy na rzecz środowiska i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dowiedz się więcej

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 REGON: 001361852-00037 KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 1991-2022