"Od drzewa do miasta" - poradnik o wartości drzew w przestrzeni miejskiej
Niezwykle ważne jest, aby rozpoznać dobrodziejstwa, jakie oferuje nam natura. Bez nich jesteśmy ubożsi. W UNEP mówimy o inkluzywnym bogactwie. Kiedy rozumujemy kategoriami bogactwa, widzimy, że natura stanowi klasę aktywów - Inger Andersen, dyrektor wykonawcza Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (United Nations Environment Programme, UNEP)
Projekt "Od drzewa do miasta"
Drzewa w miastach często bywają postrzegane głównie jako dodatek estetyczny, z którego pielęgnacją wiążą się wydatki, na które trzeba znaleźć środki w budżecie miasta. Chociaż utrzymanie zieleni miejskiej faktycznie kosztuje, to w porównaniu z wartością korzyści, jakie przynoszą drzewa mieszkańcom miast, ten koszt może okazać się bardzo niski. To, czy tak faktycznie jest, sprawdzono, wyceniając wybrane usługi ekosystemowe świadczone przez drzewa w przestrzeni 5 polskich miast.
Projekt „Od drzewa do miasta – laboratorium wiedzy o zieleni miejskiej” i niniejszy poradnik, będący jego bezpośrednim rezultatem, mają na celu przedstawienie pełniejszej gamy korzyści ekonomicznych z utrzymania miejskich drzew. Wiedza na temat wartości usług ekosystemowych świadczonych przez drzewa, nie tylko obudzi społeczną świadomość znaczenia obszarów zieleni miejskiej, ale także dostarczy obecnym i przyszłym decydentom argumentów i narzędzi do mądrego zarzadzania zasobami miasta.
Poradnik o wartości drzew w miastach
Publikacja "Od Drzewa Do Miasta" pozwala zobaczyć miejskie drzewa w całkiem nowym świetle — wymiernych korzyści ekonomicznych, jakich większość z nas nie jest świadoma. Ta bogata w praktyczne porady publikacja podsumowuje projekt Od drzewa Do Miasta — laboratorium wiedzy o zieleni miejskiej. Jej autorzy — zespół ekspertów UNEP/GRID-Warszawa (dr Monika Szewczyk i dr Zbigniew Szkop) - pokazują nieznane dotąd szerokiej opinii zalety drzew rosnących w bliskim sąsiedztwie mieszkańców miast ufając, że znajomość korzyści jakie czerpiemy z sąsiedztwa drzew na zawsze zmieni naszą percepcję zieleni miejskiej.
Bogata w informacje teoretyczne, praktyczne wskazówki i przykłady już zrealizowanych działań, publikacja będzie wsparciem dla samorządów miast w planowanej adaptacji klimatycznej i redukcji zanieczyszczeń powietrza. Będzie też — na co wskazują dowody zebrane w projekcie — podpowiedzią jak pomnażać kapitał miasta. Polecamy wszystkim, a szczególnie środowiskom odpowiedzialnym za decyzje dotyczące kształtowania przestrzeni miejskiej.