Program Re:Generacja + LUX MED = wsparcie dla trzech cennych ekosystemów
Uważa się, że potrzebujemy wykonać minimum 6 tys. kroków dziennie by zachować zdrowie. Znacznie więcej musi zrobić ludzkość, żeby odpowiedzieć na katastrofę klimatyczną, jak i masowe wymieranie gatunków. Naukowcy ocenili, że blisko 1 mln gatunków na Ziemi jest zagrożonych wyginięciem, a 75% środowisk lądowych i 66% środowisk morskich jest silnie przekształconych. Większość z tych alarmujących zmian jest powiązana z działalnością człowieka, m.in. nadmierną eksploatacją zasobów naturalnych, rozwojem infrastruktury, powszechnym stosowaniem środków chemicznych, produkcją odpadów i zanieczyszczeń, a także zmianami klimatycznymi.
Jednym z kroków na rzecz przyrody było ogłoszenie przez ONZ lat 2021-2030 Dekadą Odtwarzania Ekosystemów. Zainspirowani tą inicjatywą powołaliśmy do życia Program Re:Generacja. Naszym celem jest pomoc w odbudowie zniszczonych ekosystemów, ale także ochrona tych, które są nadal w dobrym stanie.
Na szczęście widzimy, jak z każdym rokiem rośnie ekologiczna świadomość, odpowiedzialność i zaangażowanie świata biznesu. Przejawem jest zarówno dostosowywanie charakteru swojej działalności, jak również podejmowanie inicjatyw i nawiązywanie partnerstw wspierających ochronę przyrody lub kształtowanie właściwych postaw wśród partnerów biznesowych oraz konsumentów.
Troska o zdrowie ludzi to troska ozdrowie środowiska
Grupa LUX MED postanowiła zaangażować się w Programem Re:Generacja w nietypowy sposób, łącząc wspieranie ekosystemów z akcją HealthyCities. Jest to inicjatywa o charakterze proekologicznym i prozdrowotnym – bo przecież nie możemy zapewnić sobie dobrego zdrowia bez zdrowego środowiska. Wyzwanie Healthy Cities propaguje ideę podejmowania aktywności fizycznej, którą da się przeliczyć na kroki, a jedną z nagród będzie wsparcie finansowe działań ochronnych na trzech pięknych i cennych ekosystemach torfowiskowych, objętych opieką w programie Re:Generacja.
Dlaczego torfowiska?
Są to ekosystemy niezbędne dla funkcjonowania naszej planety. Chociaż zajmują tylko 3% powierzchni Ziemi, to magazynują dwa razy więcej węgla niż wszystkie lasy na Ziemi. W przybliżeniu to tyle węgla, ile wynoszą światowe rezerwy paliw kopalnych. W związku z tym ochrona torfowisk nierozerwalnie łączy się z ochroną klimatu. Szacuje się, że w naszej strefie klimatycznej hektar zdrowego, żywego torfowiska rocznie akumuluje ok. 300 kg węgla, co wiąże się z pochłonięciem z atmosfery 1100 kg dwutlenku węgla. Natomiast zdegradowane torfowiska stają się emitentem gazów cieplarnianych. Średnie roczne emisje z odwodnionych torfowisk Polski wynoszą 33,9 Mt CO₂, z czego za 89,4% odpowiada rolnictwo, a za 10,6% – leśnictwo. W skali świata emisje z torfowisk stanowią około 4% emisji antropogenicznych.
Jednocześnie, torfowiska niskie należą do najbogatszych w gatunki ekosystemów strefy umiarkowanej. Jest z nimi związana znaczna liczba gatunków rzadkich i ginących. Torfowiska należy chronić zarówno ze względu na ich wartość przyrodniczą i kluczową rolę w retencji wód oraz regulacji klimatu lokalnego, ale również jako trwałe magazyny węgla.
Jakie ekosystemy zostaną wsparte dzięki uczestnikom akcji HealthyCities?
Bagno Wasilkowo i Górniańskie Łąki położone na obrzeżach Puszczy Białowieskiej, torfowisko w Kampinoskim Parku Narodowym oraz użytek ekologiczny „Przemkowskie Bagno” w Przemkowskim Parku Krajobrazowym. Zachęcamy do podjęcia wyzwania Healthy Cities, wspierania Programu Re:Generacja i korzystania z dobroczynnego wpływu przyrody na nasze zdrowie. Do zobaczenia na szlaku!