Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ z okazji Światowego Dnia Środowiska
Tematem tegorocznego Światowego Dnia Środowiska jest „Rekultywacja gruntów, pustynnienie i zwiększanie odporności na suszę”.
Ludzkość jest uzależniona od zasobów ziemi. Jednak na całym świecie toksyczna mieszanina zanieczyszczeń, chaosu klimatycznego i niszczenia bioróżnorodności zamienia zdrowe, żyzne tereny w pustynie, a dobrze prosperujące ekosystemy w martwe strefy. Zanieczyszczenia unicestwiają lasy i tereny zielone oraz osłabiają potencjał ziemi do wspierania ekosystemów, rolnictwa i społeczności.
Prowadzi to do klęski nieurodzaju, utraty źródeł wody, osłabienia gospodarki i zagrożenia dla społeczności, w tym dla najbiedniejszych, a zrównoważony rozwój jest zagrożony. Tkwimy w śmiertelnie niebezpiecznej pułapce - użytkowanie gruntów odpowiada za jedenaście procent emisji dwutlenku węgla, który ogrzewa naszą planetę. Nadszedł czas, aby to zmienić.
Wszystkie kraje muszą wywiązać się ze swoich zobowiązań dotyczących odbudowy zdegradowanych ekosystemów i gruntów, a także Globalnych Ram Różnorodności Biologicznej przyjętych w Kunming i Montrealu. Muszą wykorzystać swoje nowe krajowe plany działań na rzecz klimatu, aby określić, w jaki sposób zatrzymają i odwrócą wylesianie do 2030 roku. Musimy też radykalnie zwiększyć finansowanie, aby wesprzeć kraje rozwijające się w przystosowaniu się do gwałtownych zjawisk pogodowych, oraz w ochronie przyrody i wspieraniu zrównoważonego rozwoju.
Niepodejmowanie działań jest zbyt kosztowne. Natomiast podjęcie szybkich i skutecznych działań ma sens ekonomiczny. Każdy zainwestowany w odbudowę ekosystemu dolar generuje aż trzydzieści dolarów korzyści ekonomicznych.
Jesteśmy Pokoleniem Odnowy. Razem zbudujmy zrównoważoną przyszłość dla Ziemi i ludzkości.