Zapraszamy do zgłaszania rozwiązań do rozszerzonej edycji raportu do dnia 30.04.2024
Zapraszamy Państwa do podzielenia się informacją o wdrożonym w Państwa firmie rozwiązaniu, które skutkuje zatrzymaniem lub zminimalizowaniem utraty surowca, jakim są tworzywa sztuczne, a szczególnie powstrzymaniem przedostawania się ich (w tym mikroplastiku) do środowiska.
Globalny kryzys zanieczyszczeń środowiska tworzywami sztucznymi osiągnął moment krytyczny. Dowodzą tego liczby: ilość tworzyw sztucznych w oceanach szacowana jest na poziomie 75-199 milionów ton, stanowiąc około 85% morskich odpadów (źródło). Zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi wpływają katastrofalnie na bioróżnorodność, jak i na zdrowie człowieka. W odpowiedzi, w 2022 r. podczas Zgromadzenia ONZ ds. Środowiska przyjęto Rezolucję UNEA 5/14 "End plastic pollution: Towards an international legally binding instrument”.
Rezolucja zobowiązuje państwa na całym świecie do bardziej zdecydowanej walki z zanieczyszczaniem środowiska tworzywami sztucznymi, obejmując pełny cykl życia plastiku: produkcję, projektowanie, zarządzanie odpadami. Zainicjowała prace nad Traktatem ONZ dotyczącym plastiku (UN Plastic Treaty), który powinien zostać przyjęty do końca 2024 r.
Pilnie potrzebujemy nie tylko globalnego traktatu o tworzywach sztucznych, ale również mocnych regulacji europejskich. Według UNEP, zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi może do 2040 r. zmniejszyć się aż o 80%, pod warunkiem, że korzystając z dostępnej dzisiaj technologii, rządy państw i firmy wprowadzą głębokie zmiany obejmujące zarówno przepisy jak i praktyki rynkowe, a także postawy konsumenckie.
W nawiązaniu do Rezolucji UNEA 5/14, UNEP/GRID-Warszawa ustanowił Inicjatywę#EndPlasticPollution, (więcej: link). Wnioski z dotychczasowych dyskusji w ramach Inicjatywy zostały podsumowane w raporcie „Tworzywa sztuczne. W gospodarce, nie w środowisku.”, udostępnionym w trakcie konferencji Sustainable Industry Lab’24 (link).
Zapraszamy Państwa do publikacji wdrożonego w Państwa firmie rozwiązania, w wersji rozszerzonej raportu „Tworzywa sztuczne. W gospodarce, nie w środowisku.”. Poszukujemy rozwiązań, których celem jest zatrzymanie lub zminimalizowanie przedostawania się tworzyw sztucznych (w tym mikroplastiku) do środowiska. Rozwiązanie może stanowić m.in. nowy produkt, usługę, czy zmieniony proces produkcji, a podjęte działania mogą polegać przykładowo na zmniejszeniu zużycia pierwotnych tworzyw sztucznych, czy wykorzystaniu surowców z recyklingu powyżej norm wymaganych prawnie. W raporcie, który docelowo zostanie poprzedzony słowem pani Anity Sowińskiej, wiceminister klimatu i środowiska, odpowiedzialnej m.in. za GOZ, zamieściliśmy kilka przykładowych rozwiązań wprowadzonych przez firmy, z podziałem na branże:
- Żywność i rolnictwo
- Opony, motoryzacja, logistyka
- AGD, budownictwo, wyposażenie wnętrz
- Odzież i tekstylia
- Kosmetyki i chemia gospodarcza
Zapraszamy Państwa do zgłaszania dobrych rozwiązań do rozszerzonej edycji raportu.
Kontakt:
Katarzyna Soszyńska
ESG Manager, UNEP/GRID-Warszawa