Baza wiedzy

Dowiedz się więcej o najważniejszych zagadnieniach dotyczących stanu środowiska naturalnego oraz możliwościach zapobiegania potrójnemu kryzysowi planetarnemu – zmianie klimatu, utracie różnorodności biologicznej i rosnącej liczbie zanieczyszczeń.

W menu po lewej stronie możesz wybrać interesujący Cię temat, typ zasobu oraz kategorie powiązane z naszymi projektami.

Pandemia koronawirusa prowadzi do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza na świecie

Na świecie najważniejszym tematem ostatnich miesięcy jest rozprzestrzenianie się koronawirusa wywołującego chorobę Covid-19. Zainteresowanie tym tematem wykazują nie tylko lekarze i epidemiolodzy, naukowcy, czy w końcu ekonomiści, ale także badacze zajmujący się obserwacją zmian zachodzących na Ziemi, bo jak się okazuje, koronawirus ma również nieoczekiwany wpływ na środowisko.

Niedawno świat obiegły zdjęcia NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wykazujące znaczny spadek poziomu dwutlenku azotu (NO2) w Chinach w porównaniu do podobnego okresu w zeszłym roku. Spowolnienie gospodarcze wynikające z przerwy w pracy w Chinach, malejącej produkcji przemysłowej oraz ograniczenia ruchu pojazdów znacząco zmniejszyło poziom emisji gazów silnie zanieczyszczających powietrze.

Jak podają naukowcy z CREA, poziom emisji dwutlenku węgla w Chinach zmniejszył się co najmniej o 1/4, co stanowi 6% spadek emisji globalnej. Ze względu na mniejszy poziom zapotrzebowania na energię odnotowano także zmniejszenie zużycia węgla (o 36%), wykorzystania koksowni (o 23%) czy wykorzystania zdolności przerobu ropy naftowej (o 34%). Przekłada się to bezpośrednio na jakość powietrza, co potwierdza chińskie Ministerstwo Ekologii i Środowiska, podając, że liczba dni z dobrą jakością powietrza wzrosła w lutym o 21,5% w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku w samej tylko prowincji Hubei, stanowiącej epicentrum globalnej pandemii koronawirusa.

Wuhan: zanieczyszczenia spadają i nie podnoszą się

W przeciwieństwie do analogicznego okresu roku 2019, poziomy NO2 zanotowane w czasie święta Chińskiego Nowego Roku 2020, znalazły się na niskim poziomie i nie zaczęły wzrastać:

naszym zd. adamowicz art pic. adamowicz art pic

Źródło: NASA Earth Observatory

Podobne skutki pandemii obserwuje się także w Europie. Nowo opublikowane zdjęcia satelitarne pochodzące z satelity Copernicus Sentinel-5P Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) pokazują, jak pandemia koronawirusa we Włoszech spowodowała gwałtowny spadek zanieczyszczenia, szczególnie w północnej części kraju, która jako pierwsza została objęta kwarantanną. Jest to niemal pewne, że ograniczenie emisji zostało spowodowane zmniejszeniem ruchu komunikacyjnego oraz produkcji przemysłowej czy działania elektrowni.


Zmiany w emisji dwutlenku azotu w Europie w okresie od 1 stycznia do 11 marca można obejrzeć na przygotowanej przez ESA animacji:

Screen Shot 2020 03 19 at 14.10.33

UWAGA: Kilknięcie w obrazek uruchomi pokaz animacji

Spadek emisji jest jednak prawdopodobnie tylko tymczasowy, a w następstwie obecnego kryzysu gospodarczego dojdzie prawdopodobnie do kolejnego gigantycznego wzrostu produkcji w celu nadrobienia straconego czasu po zakończeniu pandemii. Planując wyjście z kryzysu w sposób priorytetowy należy potraktować wartości środowiskowe. Zmiana sposobu funkcjonowania świata, jaka nastąpiła w ostatnich dniach/tygodniach ma negatywny wymiar ekonomiczny, ale pokazała też jego pozytywny wymiar środowiskowy. Kolejne etapy rozwoju planujmy mądrze.

 

Zobacz również:

Jesteśmy ośrodkiem afiliowanym przy United Nations Environment Programme, UNEP.

Współpracujemy z UN Science Policy Business Forum – najszybciej rozwijającą się platformą ONZ, poświęconą międzysektorowej współpracy na rzecz środowiska i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dowiedz się więcej

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 REGON: 001361852-00037 KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 1991-2024