Aktualności

czwartek, 12 grudnia 2024

Język ekonomii musi zrozumieć język natury. Za nami spotkanie Rady Climate Leadership.

Po pięciu latach działalności Climate Leadership kontynuuje podejmowanie pilnych wyzwań związanych z promowaniem transformacji gospodarczej na rzecz bezpiecznej przyszłości. W dniu 5 grudnia 2024 r., w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie, odbyło się posiedzenie Rady Programowej, które poświęcono kluczowym zagadnieniom podjętym podczas Konferencji Klimatycznej COP-29, Konferencji Bioróżnorodności COP-16 oraz piątej sesji Międzyrządowego Komitetu Negocjacyjnego (INC-5) w temacie zatrzymania zanieczyszczania plastikiem.

W kontekście tych kluczowych wydarzeń uczestnicy spotkania skupili się na określeniu priorytetów na rzecz działań klimatycznych w przyszłości oraz wypracowaniu wspólnej strategii na rok 2025. Społeczności biznesowe i eksperckie zostały uznane za kluczowych motorów napędowych dekarbonizacji w Polsce oraz realizacji globalnych porozumień.

Uczestnicy spotkania:

  • Jennifer Tyldesley, Radca-Minister, Ambasada Brytyjska w Warszawie - gospodarz spotkania
  • Alexandre Caldas, Dyrektor ONZ ds. wczesnego ostrzegania i analityki danych, UNEP
  • dr Nino Berdzuli, Przedstawiciel WHO w Polsce
  • Daniel Bouzas, Kierownik Regionalny na Europę, UNEP Finance Initiative
  • Fabrice Filliez, Ambasador Szwajcarii w Polsce
  • Maria Florczuk, Prezes Zarządu FABRYKI MEBLI FORTE S.A.
  • Robert Jeszke, Zastępca Dyrektora ds. Zarządzania Emisjami, IOŚ-PIB
  • Prof. Zbigniew Karaczun, Kierownik Katedry Ochrony Środowiska, SGGW
  • Prof. Szymon Malinowski, Dyrektor Instytutu Geofizyki, UW
  • Katarzyna Pawłowicz, Dyrektor VAS, Visa CEE
  • Jarosław Rot, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju, BNP Paribas Bank Polska
  • Maria Andrzejewska, Dyrektor Generalna, UNEP/GRID-Warszawa, inicjatorka Climate Leadership
  • prof. Bolesław Rok, Centrum Reimagining Sustainability, Akademia Leona Koźmińskiego, inicjator Climate Leadership

Priorytety na przyszłość

Wspólne priorytety uczestników dyskusji skupiły się na potrzebie zdecydowanej transformacji energetycznej, zaangażowaniu sektora finansowego oraz przezwyciężaniu wyzwań systemowych w realizacji globalnych celów klimatycznych.

Jennifer Tyldesley, Radca-Minister w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie, podkreśliła determinację Wielkiej Brytanii w zakresie przejścia na zieloną energię dzięki dekarbonizacji sieci energetycznej. Wskazała na czystą energię jako fundament transformacji kluczowych sektorów gospodarki, takich jak transport. Alexandre Caldas z UNEP zaznaczył krytyczne powiązania między energią, żywnością, transportem i logistyką, które odgrywają centralną rolę w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju 2030. Daniel Bouzas z UNEP Finance Initiative nawiązał do celów transformacji energetycznej przedstawionych podczas COP-29, wskazując na kluczową rolę rynków finansowych w sprostaniu wyzwaniom klimatycznym i przełożeniu ustaleń COP-29 na rzeczywiste zmiany w sektorze finansowym.

Mówcy zgodzili się, że transformacja systemowa to proces oparty na wzajemnej inspiracji i przywództwie. Alexandre Caldas podkreślił kluczową rolę społeczeństwa obywatelskiego, danych oraz współpracy w rozwiązywaniu globalnych wyzwań środowiskowych, wskazując na UNEP/GRID-Warszawa jako długoterminowego partnera UNEP. Jennifer Tyldesley wskazała na nową inicjatywę brytyjskich ambasad na całym świecie, mającą na celu promowanie dialogu na temat energii i dekarbonizacji. Niemniej jednak uczestnicy zwrócili uwagę, że wciąż nie rozwiązano wyzwania, jakim jest przełożenie zobowiązań na konkretne działania.

Profesor Szymon Malinowski, jeden z czołowych ekspertów klimatycznych w Polsce, przedstawił niepokojącą wizję rosnącej niestabilności klimatu, podkreślając, że „rzeczywisty świat zmierza w zupełnie innym kierunku, niż zakładamy, gdy próbujemy kształtować go poprzez nasze działania.” Zauważył, że kluczowym problemem może być rozbieżność między „językiem natury”, opartym na procesach fizycznych, a „językiem ekonomii” wykorzystywanym przez ludzi.

Eksperckie perspektywy i opinie liderów

Dyskusje skupiły się na pilnej potrzebie zintegrowanych strategii walki ze zmianami klimatu, uwzględniając priorytety zdrowotne, zmiany społeczne, przywództwo biznesowe i globalną współpracę.

Zdrowie jako priorytet klimatyczny

Dr Nino Berdzuli z WHO podkreśliła poważne konsekwencje zdrowotne wynikające z braku działań wobec zmian klimatu – od rosnącej liczby udarów cieplnych po rozprzestrzenianie się chorób tropikalnych. Zaznaczyła konieczność zaangażowania liderów politycznych w uświadamianie społeczeństwa, jednocześnie przestrzegając przed powierzchownymi rozwiązaniami, takimi jak zastępowanie jednego paliwa kopalnego innym.

Rola biznesu i społeczeństwa w transformacji

Prof. Zbigniew Karaczun zauważył, że choć polskie firmy szybko się adaptują, społeczeństwo wciąż opiera się zmianom stylu życia, takim jak rezygnacja z samochodów czy podróży międzynarodowych. Maria Florczuk zwróciła uwagę na napięcie między krótkoterminowym planowaniem biznesowym a długoterminowym wpływem środowiskowym.

Wsparcie i innowacje w transformacji biznesowej

Maria Andrzejewska, Dyrektor Generalna UNEP/GRID-Warszawa, podkreśliła rolę programu Climate Leadership w prowadzeniu firm ku praktykom niskoemisyjnym i zrównoważonym.

Zaangażowanie społeczności i jednostek

Sukces zielonej transformacji, jak zauważył Jarosław Rot z BNP Paribas Bank Polska, zależy od dojrzałości na wszystkich poziomach – od małych przedsiębiorstw po indywidualnych konsumentów. Podkreślił postępy w Polsce, w tym utworzenie 1,4 miliona prosumentów w sektorze odnawialnych źródeł energii, jednocześnie apelując o różnorodne programy dotacyjne, które mogłyby jeszcze bardziej zachęcić do zrównoważonych wyborów. Katarzyna Pawłowicz z Visa CEE zwróciła uwagę, że poziom świadomości koniecznych zmian w modelach biznesowych wśród małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w Polsce wciąż nie jest wystarczająco wysoki. Jej zdaniem największe firmy powinny również edukować podmioty w swoich łańcuchach wartości.

Dyskusje podkreśliły pilną potrzebę współpracy międzysektorowej i przejścia od deklaracji do działań. Jak trafnie zauważyła dr Berdzuli: „Jak możemy zaangażować społeczeństwo w bycie częścią rozwiązania?” To przesłanie znalazło odzwierciedlenie w wypowiedziach innych uczestników, którzy podkreślali znaczenie przywództwa, innowacji i wzajemnego zaufania w przyspieszeniu transformacji.

Dołącz do nas i razem stwórzmy świat oparty na zrównoważonym rozwoju i innowacjach! Więcej informacji znajdziesz na stronie www.climateleadership.pl.

Zobacz również:

Jesteśmy ośrodkiem afiliowanym przy United Nations Environment Programme, UNEP.

Współpracujemy z UN Science Policy Business Forum – najszybciej rozwijającą się platformą ONZ, poświęconą międzysektorowej współpracy na rzecz środowiska i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dowiedz się więcej

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 REGON: 001361852-00037 KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 1991-2024