Aktualności

poniedziałek, 17 lutego 2020

Miasta, smog, przyszłość planety - eksperckie komentarze Centrum

Cechy charakterystyczne innowacyjnego ECO-Miasta w kontekście konkursu i zbliżającej się konferencji, sposoby walki z zanieczyszczeniami powietrza, powiązania między polityką ochrony środowiska i polityką społeczną - to wszystko tematy, o które media pytały się w minionych tygodniach Centrum.

Na antenie radia RMF Classic specjalista ds. zrównoważonego rozwoju w organizacji, Bartłomiej Kozek, prezentował szczegóły trwającego do końca lutego konkursu ECO-Miasto.

Oprócz ich wymienienia Kozek zaprezentował również przykłady globalnych trendów politki miejskiej powiązanych z tematyką konferencji - od miejskich parków kieszonkowych i zazieleniania dachów budynków po rozwijanie inicjatyw w duchu gospodarki o obiegu zamkniętym, takich jak kawiarenki naprawcze.

Ekspert Centrum był również gościem Macieja Wolnego w Telewizji wPolsce.pl, gdzie wspólnie z Piotrem Siergiejem (Polski Alarm Smogowy) komentował stan powietrza w Polsce i na świecie.

Uczestnicy programu wskazywali na główne źródła smogu w Polsce - budynki i transport - wskazując na szereg możliwości, związanych z ułatwieniem dostępu do finansowania inwestycji w wymianę piecy czy termomodernizację, a także z rozwijaniem oferty wysokiej jakości transportu publicznego.

W wieczornej audycji Radia TOK FM reprezentant Centrum UNEP/GRID-Warszawa prezentował z kolei dane dotyczące stanu środowiska - ze szczególnym uwzględnieniem zmian klimatu - zawartych w raportach Programu ONZ ds. Środowiska (UNEP) oraz rodziny ONZ.

Wraz z Karoliną Skowron z Fundacji Alberta Schweitzera odpowiadał również na inne pytania prowadzącej Hanny Zielińskiej, związane m.in. z kwestią powiązań między indywidualną odpowiedzialnością za stan środowiska a potrzebą systemowych działań na rzecz jego poprawy.

Pretekstem do dyskusji było wydanie przez Fundację ICRA kolejnej edycji publikacji "Warszawskie debaty o polityce społecznej", poświęconej klimatowi, ekologii i prawom zwierząt, w której znalazł się m.in. tekst Kozka.

Zobacz również:

Jesteśmy ośrodkiem afiliowanym przy United Nations Environment Programme, UNEP.

Współpracujemy z UN Science Policy Business Forum – najszybciej rozwijającą się platformą ONZ, poświęconą międzysektorowej współpracy na rzecz środowiska i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dowiedz się więcej

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 REGON: 001361852-00037 KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 1991-2024