Zapraszamy do udziału w siódmej edycji Międzynarodowego Dnia bez Elektrośmieci
Odpady elektryczne i elektroniczne, czyli tzw. elektrośmieci, to najszybciej rosnący strumień odpadów w Unii Europejskiej1. Kupujemy coraz więcej różnego rodzaju sprzętów, a co za tym idzie – wyrzucamy ich również więcej. Ilość wyprodukowanych w 2022 r. elektrośmieci wzrosła aż o 82% względem ilości wyprodukowanej w 2010 r.2.
Według najnowszego „Global E-waste Monitor 2024”, w 2022 r. na całym świecie wytworzono 62 miliardy kg elektrośmieci. To tyle, jakby 1,55 miliona ciężarówek wypełnionych elektroodpadami ustawiło się wzdłuż równika Ziemi. Przewiduje się, że do 2030 r. ilość e-odpadów wzrośnie do 82 miliardów kg.
Aby pomóc rozwiązać ten globalny problem, 13 października jak co roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci w Polsce, kierując naszą uwagę ku ochronie środowiska poprzez właściwe postępowanie ze zużytym lub nieużywanym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. To wydarzenie podnoszące świadomość, zainicjowane przez Forum WEEE i realizowane przez jego członków na całym świecie, w tym ElektroEko oraz UNEP/GRID-Warszawa, w partnerstwie z APPLiA i Związkiem Cyfrowa Polska.
W 2023 r. globalnie w obchodach Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci wzięło udział 195 organizacji z 55 krajów świata, z 6 kontynentów.
Wytrop z nami elektrośmieci i przekaż je do recyklingu!
W tym roku w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci jako UNEP/GRID-Warszawa i ElektroEko zapraszamy Ciebie wraz z Twoją organizacją (może być to firma, fundacja, placówka edukacyjna, organ administracji samorządowej i rządowej oraz inny podmiot posiadający swoje biura lub siedziby na terenie Polski) do włączenia się w akcję zbierania elektroodpadów. Chcemy zachęcić Ciebie oraz Twoich współpracowników i współpracowniczki do posprzątania Waszych domów z nieużywanych lub zepsutych urządzeń. W ten sposób każdy może przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia, ochrony zasobów oraz oszczędności energii i CO2.
Elektrośmieci to wszystkie zepsute, niepotrzebne, zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, które działały na prąd bądź na baterie, w tym te najczęściej chomikowane telefony komórkowe, pendrive’y, czytniki kart, ładowarki, zasilacze, słuchawki, konsole do gier i inne drobne urządzenia, które często są trzymane poza zasięgiem wzroku w szufladach.
Akcja zbierania elektrośmieci skierowana jest do firm ze wszystkich branż i innych podmiotów, na zasadzie otwartej rekrutacji i będzie trwać przez cały październik 2024 r. Polegać będzie na zbieraniu elektroodpadów w danym biurze lub siedzibie przez pracowników, studentów itd.
Pierwszych 300 Uczestników otrzyma karton dedykowany do zbierania elektroodpadów oraz plakat do wydruku. Karton powinien być umieszczony w widocznym i dostępnym miejscu w biurze/ siedzibie, które jest często uczęszczane, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o akcji. Każdy Uczestnik akcji wyznaczy Koordynatora lub Koordynatorkę akcji. Zebrane elektroodpady zostaną odebrane przez ElektroEko.
Jak się włączyć w te działania?
Rejestracja do udziału w akcji trwa do dnia 15.09.2024 r.
Link do rejestracji: TUTAJ
Zgromadź wiedzę!
Poza praktyczną częścią akcji, zapraszamy do wzięcia udziału w dwóch webinarach edukacyjnych.
Pierwszy webinar będzie otwarty i jego celem będzie przedstawienie wyzwania, jakim jest właściwe zagospodarowanie elektroodpadów. Udzielimy również informacji logistycznych dotyczących akcji. Webinar odbędzie się w dniu 10.09.2024 r. o godzinie 11.00. Linkt do rejestracji na webinar TUTAJ.
Drugi webinar będzie miał na celu podniesienie świadomości o elektroodpadach, zostanie poprowadzony przez eksperta UNEP/GRID-Warszawa. Przeznaczony będzie już jedynie dla Uczestników akcji. Dotyczyć będzie GOZ, surowców i zanieczyszczenia w kontekście elektroodpadów. Więcej informacji wkrótce.
Wierzymy, że to coroczne wydarzenie, skłoni do refleksji, a w konsekwencji przyczyni się do podniesienia poziomu recyklingu elektrośmieci i wzrostu świadomości konsumentów w zakresie właściwego postępowania z nimi.
Międzynarodowy Dzień bez Elektrośmieci organizowany jest wspólnie przez ElektroEko i UNEP/GRID-Warszawa, i jest projektem realizowanym w Partnerstwie SDGs Razem dla Środowiska i jednocześnie działaniem, jakie ElektroEko realizuje w ramach Climate Leadership.
* * *
[1]Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji Parlament Europejski & Rzecznik Prasowy: Jaume Duch Guillot, 12.04.2024 r. g. 11:12, Jak UE chce osiągnąć gospodarkę o obiegu zamkniętym do 2050 r.?,
[2] Cornelis P. Baldé, Ruediger Kuehr, Tales Yamamoto, Rosie McDonald, Elena D’Angelo, Shahana Althaf, Garam Bel, Otmar Deubzer, Elena Fernandez-Cubillo, Vanessa Forti, Vanessa Gray, Sunil Herat, Shunichi Honda, Giulia Iattoni, Deepali S. Khetriwal, Vittoria Luda di Cortemiglia, Yuliya Lobuntsova, Innocent Nnorom, Noémie Pralat, Michelle Wagner (2024). International Telecommunication Union (ITU) and United Nations Institute for Training and Research (UNITAR). 2024. Global E-waste Monitor 2024. Geneva/Bonn