Komentarze medialne na temat skuteczności działań na rzecz klimatu
Specjalista ds. zrównoważonego rozwoju Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Bartłomiej Kozek, odpowiadał na pytania, dotyczące dwóch różnych działań, mających stanowić odpowiedź na globalny kryzys klimatyczny.
Na łamach Dziennika Gazety Prawnej był jednym z eksperckich głosów, komentujących niemiecką transformację energetyczną w artykule Łukasza Grajewskiego i Marcelego Sommera "Klimatyczna scheda Merkel pod znakiem zapytania".
- W ostatnich latach rząd odszedł od założeń związanych z demokratyzacją i decentralizacją wytwarzania energii. Bardziej dominująca stała się perspektywa większych inwestorów, co przekłada się na zwiększenie lokalnego oporu wokół inwestycji - mówił Kozek w odpowiedzi na pytanie o źródła problemów w osiągnięciu ambitnych celów polityki klimatycznej przez Niemcy.
Ekspert Centrum - wraz z Jakubem Wiechem z portalu Energetyka24 - odpowiadał na pytania o Gretę Thunberg i globalny ruch klimatyczny w audycji Macieja Wolnego na antenie telewizji wPolsce.pl.
W jego trakcie zwrócił uwagę na pozytywny wpływ, jaki mobilizacja młodzieży wokół kwestii zmian klimatu miała na poszerzenie świadomości społecznej, dotyczącej skali stojącego przed ludzkością wyzwania.
Podkreślił również znaczenie Thunberg i całego ruchu dla wskazywania na kluczową rolę decydentów politycznych i biznesowych dla stanu globalnego ekosystemu.
Na początku stycznia światło dzienne ujrzała kolejna publikacja Fundacji ICRA z cyklu "Warszawskie rozmowy o polityce społecznej", tym razem poświęcona powiązaniom między polityka społeczną a ochroną środowiska.
Na jej potrzeby Kozek opracował artykuł "Polityka społeczna i zrównoważony rozwój - instrukcja obsługi", w którym zaprezentował m.in. historię wzrostu świadomości powiązań między stanem środowiska a możliwością praktycznej realizacji praw człowieka.
Wśród poruszonych przez autora kwestii znalazł się m.in. temat powołania do istnienia przez Organizację Narodów Zjednoczonych Programu ONZ ds. Środowiska (UNEP) w roku 1972, poszerzania katalogu praw człowieka o prawa środowiskowe, a także roli przyjętych w roku 2015 Celów Zrównoważonego Rozwoju w mobilizowaniu globalnych działań na rzecz przyjaznego dla ludzi i środowiska świata.