O roli teledetekcji w monitorowaniu wpływu obozów dla uchodźców na środowisko
Ukazał się nowy Foresight Brief, czyli kompendium UNEP (United Nations Environment Programme) na temat problemów środowiskowych oraz możliwych scenariuszy radzenia sobie z nimi. Ponownie współautorami są nasi eksperci, tym razem członkowie zespołu IT & Geosolutions - Zofia Pawlak i Daniel Starczewski, którzy wraz z pozostałymi partnerami projektu ARICA, przeanalizowali rolę teledetekcji, w szczególności zdjęć satelitarnych o wysokiej rozdzielczości, w połączeniu z badaniami społecznymi, w monitorowaniu zmian środowiskowych.
Konflikty, niestabilność gospodarcza i problemy związane z klimatem sprawiają, że ludzie na całym świecie są zmuszeni do opuszczenia swoich domów.
Chociaż w celu przyjęcia wysiedlonej ludności tworzone są tymczasowe obozy, długotrwałe istnienie tych obozów może mieć negatywne skutki dla środowiska, w tym jakość wody, wylesianie i erozję gleby, co może również pogorszyć istniejące problemy środowiskowe.
Narzędziem monitoringu może być teledetekcja, a w szczególności wyniki analiz zdjęć satelitarnych o wysokiej i bardzo wysokiej rozdzielczości przestrzennej, poparte badaniami społecznymi. Mogą na przykład pomóc w określeniu rzeczywistej populacji i dynamiki jej zmian, ale także zidentyfikować rodzaj i miejsce przekształceń środowiskowych zachodzących na terenie obozu i na terenach otaczających.
Nowy foresight brief analizuje rolę teledetekcji, w szczególności zdjęć satelitarnych o wysokiej rozdzielczości, w połączeniu z badaniami społecznymi, w monitorowaniu zmian środowiskowych.