Spotkanie polskiego sektora bankowego z przedstawicielem UNEP Finance Initiative
19 listopada 2024 roku w siedzibie mBanku w Warszawie, odbyło się wyjątkowe spotkanie przedstawicieli banków, ubezpieczycieli i inwestorów, zorganizowane przez UNEP/GRID-Warszawa oraz mBank. Wydarzenie stało się platformą do wymiany doświadczeń i analiz dotyczących roli sektora finansowego w realizacji zrównoważonej transformacji zarówno w Polsce, jak i na świecie. Do udziału w wydarzeniu zaproszone zostały kluczowe instytucje finansowe, w tym BNP Paribas Bank Polska, ERGO Hestia, EBRD, PZU, EBI, BOŚ, Sustainable Investment Forum Poland (POLSIF), PEKAO S.A., PKO BP, ING Bank Śląski, Santander Bank Polska oraz ALK. Gościem specjalnym był Daniel Bouzas Luis, koordynator na Europę UNEP Finance Initiative (Inicjatywy Finansowej Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska).
Banki i pozostałe instytucje finansowe, poprzez inwestycje w zrównoważone projekty oraz wspieranie transformacji modeli biznesowych, mogą przyczynić się do przekierowania środków z infrastruktury opartej na paliwach kopalnych ku systemom bardziej odpornym, opartym na odnawialnych źródłach energii. Aby skutecznie przeciwdziałać zmianie klimatu, sektor finansowy musi zmierzyć się także z oceną ryzyk klimatycznych, co obecnie stanowi znaczące wyzwanie dla wielu banków. Zaangażowanie sektora finansowego w procesy transformacyjne nie tylko przyspieszy osiągnięcie celów klimatycznych, ale także przyczyni się do budowy odporniejszej globalnej gospodarki.
Spotkanie odbyło się w duchu dzielenia się doświadczeniem w zakresie praktycznych rozwiązań ukierunkowanych na łagodzenie zmiany klimatu—zgodnie z zasadami odpowiedzialnej bankowości i zobowiązaniem do dostosowywania strategii i działań do celów Porozumienia Paryskiego, ze szczególnym uwzględnieniem projektowania działań zgodnych z regulacjami UE dla instytucji finansowych.
Zielone, niskoemisyjne i zrównoważone finanse
Omawiana była szeroka zbieżność definicji i pewne wyraźne różnice między kategoriami finansów zrównoważonych, zielonych i klimatycznych. Zrównoważone finanse są kategorią najbardziej inkluzywną, włączającą aspekty społeczne, środowiskowe i ekonomiczne. Kategoria finansów klimatycznych obejmuje podzbiór aspektów środowiskowych, a zielone finanse obejmują finanse klimatyczne, ale wykluczają aspekty społeczne i ekonomiczne. „Zielone finanse” są często rozpatrywane w kontekście finansowania zielonego wzrostu.
Spotkanie zorganizowane zostało przez UNEP/GRID-Warszawa, jedyną organizację w Polsce wspierającą UNEP FI. Rozmowy w ścisłym gronie instytucji finansowych stanowiły pogłębioną kontynuację wątków poruszonych podczas konferencji Climate Leadership “5 lat zielonych zmian—wyznaczamy kierunki na przyszłość”, jaka odbyła się w dniu je poprzedzającym.
Gość specjalny spotkania: Daniel Bouzas Luis, regionalny koordynator ds. Europy w ramach inicjatywy finansowej Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP FI), partnerstwa między UNEP a globalnym sektorem finansowym. Kieruje działaniami europejskimi, pracując nad wszystkimi odpowiednimi inicjatywami UNEP FI w regionie, angażując członków w celu wykorzystania zaangażowania przemysłu, a także kierując kluczowymi inicjatywami, takimi jak praca nad taksonomią UE i kluczowe zaangażowanie regulacyjne. Jest członkiem Rady Programu Climate Leadership.
Organizator: UNEP/GRID-Warszawa,
Gospodarz miejsca: mBank.