Środowiskowy wymiar praw człowieka w publikacji Global Compact Network Poland
Dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Maria Andrzejewska, zaprezentowała ekspercki komentarz, który opublikowany został w raporcie GCNP "Klimat a prawa człowieka. Prawo do czystego środowiska jako prawo człowieka".
W materiale "Nie ma praw człowieka na martwej planecie" przypomina, w jaki sposób dobra kondycja planety stanowić ma niezbędny element, umożliwiający cieszenie się przez całą ludzkość prawem do wysokiej jakości życia.
"Ochrona środowiska i prawa człowieka przez wiele lat uważane były za kwestie odrębne, ale w coraz większym stopniu – szczególnie w ciągu ostatniej dekady – zauważamy, jak silnie są one ze sobą powiązane" - zauważa Andrzejewska.
"Szczególne pozytywne skutki uznania prawa do zdrowego środowiska odczują słabsze grupy społeczne, w tym kobiety, dzieci, osoby żyjące w ubóstwie, członkowie społeczności tradycyjnych oraz różnego rodzaju mniejszości, osoby starsze, niepełnosprawne czy migrujące" - podkreśla w swym artykule dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa.
"Nadszedł czas, by ONZ formalnie uznała to prawo za prawo człowieka. Znaczyłoby to, że prawo to byłoby formalnie chronione na szczeblu międzynarodowym. Byłby to impuls do tworzenia mechanizmów zwiększonej odpowiedzialności za ich łamanie przez rządy czy korporacje" - zauważa.
Całość artykułu dostępna jest w publikacji GCNP.