"Karpaty Łączą" informują o ochronie różnorodności biologicznej
Czytelnicy magazynu "Wiedza i Życie" oraz serwisu internetowego Teraz Środowisko mogą dowiedzieć się, dlaczego niektóre ekosystemy wymagają interwencji człowieka - a także tego, jaką rolę w chronieniu bioróżnorodności odegrać może tradycyjne pasterstwo.
"Choć intensywny rozwój rolnictwa jest jedną z przyczyn postępującego ubożenia bioróżnorodności, rzadziej wspomina się, że dla ochrony niektórych ekosystemów, zachowanie użytkowania rolnego jest wręcz niezbędne. Zaliczamy do nich półnaturalne łąki i pastwiska" - przeczytać można na łamach magazynu popularnonaukowego "Wiedza i życie".
"Dlaczego półnaturalne? Powstały bowiem w wyniku działalności człowieka. Prowadzony od wieków na wylesionych terenach wypas zwierząt oraz koszenie łąk, umożliwiły roślinom pochodzącym z naturalnych ekosystemów tworzenie nowych kombinacji, dostosowanych do lokalnych warunków siedliskowych. Tym samym powstały nisze ekologiczne, z których skorzystało wiele gatunków zwierząt. Zarówno te na stałe zasiedlające tereny nieleśne, jak również te związane z lasami, dla których otwarte przestrzenie łąk i muraw stały się miejscem żerowania czy odbywania godów" - przypomina zespół "Karpaty Łączą".
"Jednym z rezultatów projektu jest stworzona przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa platforma multimedialno-geoinformacyjna, łącząca w sobie geoportal i część edukacyjną. Korzystając z niej można zapoznać się z lokalizacją i charakterystyką hal projektowych, jak również pogłębić swoją wiedzę w tematach przyrodniczych, związanych z pasterstwem w szerokim kontekście całego regionu karpackiego. Platforma dostępna jest w zakładce „GEOPORTAL” na stronie projektu" - można przeczytać w serwisie Teraz Środowisko na temat projektu, realizowanego we współpracy z Ogolnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków.
Projekt „Karpaty Łączą – Tradycyjne pasterstwo jako forma czynnej ochrony zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych w Karpatach” współfinansowany jest z funduszy Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.